Akcionáři Credit Suisse budou vyplaceni výměnou za akcie UBS. Za každou akcii Credit Suisse dostane akcionář akcie UBS v hodnotě 0,50 franku. Akcie Credit Suisse přitom v pátek zavřely na hodnotě lehce pod 1,86 franku za kus, není tedy žádné překvapení, že při otevření burzy v pondělí ráno se se jejich cena propadla o dalších 62 %. Jen od začátku roku Credit Suisse ztratila přes 90 % své hodnoty. Vypadá to tedy, že akcionáři s prázdnou neodejdou. Nastává tak kuriózní situace, kdy jsou akcionáři upřednostňováni před věřiteli. Držitelé dluhopisů dodatečného kapitálu AT1 totiž nedostanou zpět nic. FINMA rozhodla o jejich úplném odpisu. Z hodnoty 17,2 miliardy dolarů půjčených Credit Susise nezbude nic. Tento krok kritizuje například banka JPMorgan, podle které by se mohl projevit ve výprodeji na trhu s AT1 dluhopisy, jelikož budou pro investory rizikovější.
Evropské trhy zahájily pondělní obchodování nervózně. Klesaly především bankovní tituly. Nervozita však nakonec odezněla a na trhy se vrátil klid. Evropské akcie tak ukončily obchodování v plusu, stejně tak i americké. Výnosy na druhé straně Atlantiku vzrostly. Rizikové měny regionu pondělní obchodování ustály, víceméně se pohybovaly do strany. Například česká koruna se stále drží v okolí hranice 24,00 EURCZK. Dolar včera oslaboval a znovu se přehoupnul přes hranici 1,070 EURUSD, patrně jej stahuje přecenění výhledu amerických sazeb směrem dolů. Trh aktuálně očekává, že by ve druhé polovině roku mohly být sazby snížen o celý procentní bod.
Na středečním zasedání by měl Fed zvýšit sazby o 25 bazických bodů. Ve hře samozřejmě zůstává i ponechání sazeb na stávající úrovni, pokud se během dneška či zítřka stane něco zásadního, zejména s ohledem na bankovní sektor. Podobně je na tom i Evropa. Prezidentka ECB Christine Lagarde včera znovu zdůraznila, že vysoká inflace je problém. Ubezpečila, že bankovní sektor v eurozóně je silný a že ECB bedlivě sleduje aktuální situaci. Lagarde zmínila, že ECB je připravena reagovat na udržení cenové a finanční stability.
Včerejší zveřejněná data na vývoj kurzů zásadní dopad neměla. Index cen výrobců v Německu klesl v únoru meziročně z revidovaných 17,6 % na 15,8 %, meziměsíčně však vzrostl z -1,2 % na -0,3 %. Hlavním tahounem cen nadále zůstávají vysoké ceny energií. Dovážené drahé energie také zvýšily deficit obchodní bilance v eurozóně, který za leden vzrostl z 8,8 mld. eur na 30,6 mld. eur. Dnes se určitě vyplatí sledovat ZEW index ekonomického sentimentu, zítra budou důležitá inflační čísla ve Velké Británii a samozřejmě budeme sledovat již výše zmíněné zasedání Fedu.
Autor: Antonín Hudec
Zdroj: Roklen24