Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Výhled sazeb oslabil dolar. Koruna byla vůči Credit Suisse imunní

FX NEWS

Už v neděli jsme se dozvěděli o tom, že švýcarská banka UBS převezme svého rivala Credit Suisse. Švýcarská centrální banka v rámci transakce poskytne likviditu až do výše sta miliard franků. Vláda pak poskytne garanci. UBS za převzetí zaplatí více než 3 miliardy franků. Otázkou zůstává, jestli jsme na prahu další bankovní krize, nebo se dá současná situace ustát? Centrální banky jako Fed či ECB v posledních měsících bojovaly proti inflaci. Budou tento boj muset upozadit na úkor jiných problémů?

Akcionáři Credit Suisse budou vyplaceni výměnou za akcie UBS. Za každou akcii Credit Suisse dostane akcionář akcie UBS v hodnotě 0,50 franku. Akcie Credit Suisse přitom v pátek zavřely na hodnotě lehce pod 1,86 franku za kus, není tedy žádné překvapení, že při otevření burzy v pondělí ráno se se jejich cena propadla o dalších 62 %. Jen od začátku roku Credit Suisse ztratila přes 90 % své hodnoty. Vypadá to tedy, že akcionáři s prázdnou neodejdou. Nastává tak kuriózní situace, kdy jsou akcionáři upřednostňováni před věřiteli. Držitelé dluhopisů dodatečného kapitálu AT1 totiž nedostanou zpět nic. FINMA rozhodla o jejich úplném odpisu. Z hodnoty 17,2 miliardy dolarů půjčených Credit Susise nezbude nic. Tento krok kritizuje například banka JPMorgan, podle které by se mohl projevit ve výprodeji na trhu s AT1 dluhopisy, jelikož budou pro investory rizikovější.

Evropské trhy zahájily pondělní obchodování nervózně. Klesaly především bankovní tituly. Nervozita však nakonec odezněla a na trhy se vrátil klid. Evropské akcie tak ukončily obchodování v plusu, stejně tak i americké. Výnosy na druhé straně Atlantiku vzrostly. Rizikové měny regionu pondělní obchodování ustály, víceméně se pohybovaly do strany. Například česká koruna se stále drží v okolí hranice 24,00 EURCZK. Dolar včera oslaboval a znovu se přehoupnul přes hranici 1,070 EURUSD, patrně jej stahuje přecenění výhledu amerických sazeb směrem dolů. Trh aktuálně očekává, že by ve druhé polovině roku mohly být sazby snížen o celý procentní bod.

Na středečním zasedání by měl Fed zvýšit sazby o 25 bazických bodů. Ve hře samozřejmě zůstává i ponechání sazeb na stávající úrovni, pokud se během dneška či zítřka stane něco zásadního, zejména s ohledem na bankovní sektor. Podobně je na tom i Evropa. Prezidentka ECB Christine Lagarde včera znovu zdůraznila, že vysoká inflace je problém. Ubezpečila, že bankovní sektor v eurozóně je silný a že ECB bedlivě sleduje aktuální situaci. Lagarde zmínila, že ECB je připravena reagovat na udržení cenové a finanční stability.

Včerejší zveřejněná data na vývoj kurzů zásadní dopad neměla. Index cen výrobců v Německu klesl v únoru meziročně z revidovaných 17,6 % na 15,8 %, meziměsíčně však vzrostl z -1,2 % na -0,3 %. Hlavním tahounem cen nadále zůstávají vysoké ceny energií. Dovážené drahé energie také zvýšily deficit obchodní bilance v eurozóně, který za leden vzrostl z 8,8 mld. eur na 30,6 mld. eur. Dnes se určitě vyplatí sledovat ZEW index ekonomického sentimentu, zítra budou důležitá inflační čísla ve Velké Británii a samozřejmě budeme sledovat již výše zmíněné zasedání Fedu.

Autor: Antonín Hudec
Zdroj: Roklen24

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Přečtěte si další články
Výhled sazeb oslabil dolar. Koruna byla vůči Credit Suisse imunní