Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Týden v režii centrálních bankéřů odstartovala Bank of Japan, nepřekvapila

FX NEWS

Týden v režii centrálních bank dnes odstartovala Bank of Japan. Banka dle očekávání sazby nezměnila. Krátkodobé úrokové sazby ponechala na úrovni minus 0,1 procenta. Výnos z desetiletého dluhopisu pak ponechala na nule. Rozhodnutí nebylo jednomyslné. Hlavní zprávou z Japonska je to, že centrální banka bude více flexibilní v případě dlouhodobého výnosového cíle.

Krátce po oznámení banky se dolar vůči japonskému jenu dostal na týdenní maximum, rostl o 0,3 procenta na 111,44 USDJPY. Výnos desetiletého amerického dluhopisu se zvýšil o 3 bazické body na 2,950 procenta a japonský jen vůči dolaru oslabil o 0,25 procenta. Japonská centrální banka také uznala, že k dosažení svého dvouprocentního inflačního cíle bude potřebovat více času, než čekala.

Rozhodnutí Kurody a spol., které dlouhodobě trápí nízká inflace, přichází po spekulacích z minulého týdne o tom, že centrální banka aktivně diskutuje změny měnové politiky, které způsobily prudký pokles cen japonských státních dluhopisů a výnos desetiletého dluhopisu se dostal na nejvyšší úroveň za téměř šest měsíců.

Euro včera odpoledne zpevnilo vůči dolaru nad úroveň 1,17000 EURUSD, nad kterou se drží i dnes ráno. Korigovalo tak část ztrát z minulého týdne, kdy reagovalo na potvrzení Evropské centrální banky, že úrokové sazby nebude zvyšovat až do léta 2019.

Aktuálně se kurz pohybuje na 1,1713 EURUSD, dolarový index se nachází na hodnotě 94,371 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl dle naší predikce pohybovat v rozmezí od 1,1638 do 1,1765 EURUSD.*

Z dat se dnes dozvíme, jak se v eurozóně vyvíjel index spotřebitelských cen v červenci, vývoj hrubého domácího produktu ve 2. čtvrtletí a nezaměstnanost za červen. Na druhé straně oceánu to odpoledne budou osobní příjmy a výdaje v červnu.

 

Koruna včera při absenci domácích zpevnila vůči oběma hlavním světovým měnám. Ministerstvo financí dnes zveřejní novou makroekonomickou prognózu. V dubnové prognóze ministerstvo zlepšilo letošní odhad růstu tuzemské ekonomiky na 3,6 procenta a v roce 2019 na 3,3 procenta.

Koruna se aktuálně obchoduje na 25,59 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,58 až 25,66 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,78 až 22,04 USDCZK.*

 

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Autor: Jaroslav Průcha
Zdroj: Roklen24

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Týden v režii centrálních bankéřů odstartovala Bank of Japan, nepřekvapila