Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Trump se zase opřel do Fedu. Paříž hoří, Čína je na tom bledě

FX NEWS

Přestože se oči analytiků včera upíraly zejména na propad akcií, kde index S&P 500 klesl o více než dvě procenta na celoroční minimum, klid nebyl ani na měnovém trhu.

Prezident Donald Trump se na Twitteru opětovně v souvislosti s propadem akcií opřel do americké centrální banky. „Je neuvěřitelné, že Fed vůbec zvažuje další zvyšování sazeb, když máme velmi silný dolar, prakticky žádnou inflaci a okolní svět kolem nás se rozpadá, Paříž hoří a Čína je na tom bledě.“

 


Trump naráží na nadcházející jednání Fedu, které ve středu pravděpodobně rozhodne o dalším zvyšování úrokových sazeb, a to do pásma 2,25 až 2,5 procenta.

V eurozóně byl včera zveřejněn index spotřebitelských cen, který meziročně rostl o 1,9 procenta, tedy jen o desetinu procenta pod cílem a zároveň očekávaným výsledkem. Do očekávání se vešel růst jádrové inflace, který dosáhl v listopadu meziročně na jedno procento.

Nejen kvůli očekávání středečního zvýšení sazeb americké centrální banky dolar ztratil téměř půl procenta proti euru. Dolaru určitě nepomohla ani výše zmíněná slova Donalda Trumpa a během dne tak prakticky setrvale oslaboval až na 1,136 EURUSD.

Dnes ráno se dolar k euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1315 EURUSD. Dolarový index se nachází na hodnotě 97,39 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1292 do 1,1397 EURUSD.*

 

Na koruně se vyčkává na zasedání bankovní rady ČNB se dvěma nováčky, přestože lze předpokládat, že sazby se na konci roku nezvýší. Vedle čekání na čtvrteční rozhodnutí zveřejnil Český statistický úřad říjnové indexy cen zahraničního obchodu. Meziročně se vývozní ceny navýšily o 3,1 procenta a dovozní o 3,8 procenta.

ČSÚ také včera publikoval listopadový index cen výrobců, který rostl meziročně o 3,9 procenta, což je o dvě desetiny procentního bodu více, než se čekalo. Nejvíce k tomu přispěl růst cen stavebních prací o 4,1 procenta a ceny průmyslových výrobců o 3,9 procenta. Naopak ceny zemědělských výrobců rostly pouze o 0,7 procenta.

Česká měna se nakonec proti euru držela na otevírací pozici a pouze mírně posílila až k 25,77 EURCZK. Díky oslabování dolaru proti euru se koruna dostala až na 22,7 USDCZK, s následnou korekcí k úrovni 22,72 za dolar.

Aktuálně se v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,77 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,76 až 25,83 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,63 až 22,84 USDCZK.*

 

Dnešní den bude na data méně bohatý. Ve Spojených státech bude zveřejněno několik údajů o stavebnictví, zejména nová stavební povolení, u kterých se očekává mírný pokles. V Německu pak index podnikatelské nálady IFO. Zajímavé také bude sledovat zítřejší projev čínského prezidenta Si Ťin-pchinga k výročí 40 let od tržních reforem.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Autor: Dominik Stroukal
Zdroj: Roklen24

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Přečtěte si další články
Trump se zase opřel do Fedu. Paříž hoří, Čína je na tom bledě