Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Třetí prosincový týden budou režírovat centrální bankéři

FX NEWS

Třetí prosincový týden přinese hned čtyři zasedání centrálních bank. Bankovní rada České národní banky se poprvé sejde v nové sestavě, chybět před Vánoci nebude nikdo ze sedmi centrálních bankéřů. Sazby by se měnit neměly. To Američané se zřejmě růstu sazeb dočkají, letos počtvrté. Zasedat bude také Bank of England a Bank of Japan.

Nejvíce sledovanou bankou bude určitě americký Fed, který ve středu jedná o dalším navýšení. Fed podle všeho hlavní úrokovou sazbu zvýší, a to o čtvrt procentního bodu do pásma 2,25 až 2,5 procenta. Pro investory bude důležité sledovat, jaké plány američtí centrální bankéři odhalí na příští rok. Fed zveřejní nové prognózy ekonomického růstu a vývoje úrokových sazeb - tzv. "dot-plot".

Nedávno oznámená horší ekonomická data, a také obavy z obchodního konfliktu mezi USA a Čínou, vyvolala spekulace, že si Fed v roce 2019 může dát v cyklu zvyšování sazeb pauzu. V závěru týdne se pak dozvíme finální číslo o americké ekonomice, HDP by měl růst meziročně o 3,5 procenta.

 

Ve čtvrtek zasedá centrální banka Japonska a Velké Británie. V obou případech by sazby měly zůstat beze změny. Bank of England zvýšila sazby od listopadu 2017 dvakrát. Trh bude čekat také na politické vyjádření centrálních bankéřů v souvislosti s brexitem, který nyní zaměstnává britskou premiérku Theresu Mayovou. Její ministři jsou nejednotní. Některá britská média uvedla, že většina vlády považuje dohodu s EU za mrtvou. Zmiňují další možnosti, a to i nové referendum. Bývalý ministr zahraničí Boris Johnson v The Telegraph varoval, že veřejnost by s v případě dalšího hlasování mohla cítit podvedena.

Z makrodat se dnes dozvíme, jak se v eurozóně vyvíjel index spotřebitelských cen za listopad, čeká se zpomalení meziročního růstu na 2 % z 2,2 procenta v předchozím měsíci. Z USA to pak bude NAHB index trhu bydlení za prosinec a prosincový Empire index průmyslové aktivity.

Dolar se v závěru minulého týdne dostal vůči koši předních měn až na devatenáctiměsíční maximum. Ztráty v pátek postihly americké akcie, špatná čísla z Číny a Evropy totiž vyvolala obavy ze zpomalení růstu světové ekonomiky.

Dnes ráno se dolar k euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1315 EURUSD. Dolarový index se nachází na hodnotě 97,39 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1310 do 1,1410 EURUSD.*

 

Čtvrteční jednání bankovní rady ČNB bude premiérou pro nové členy Tomáše Holuba a Aleše Michla. Pokud bychom se měli spolehnout na vyjádření samotného guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka, tak sazby v Česku zůstanou beze změny. V rozhovoru pro agenturu Bloomberg totiž minulý týden guvernér řekl, že s dalším zvýšením sazeb by počkal do příštího roku. Současné oslabení koruny před koncem kalendářního roku má podle něj technické důvody, z hlediska reálné ekonomiky se nic zásadního nemění.

ČNB letos zvýšila sazby celkem pětkrát, v listopadu to bylo počtvrté v řadě. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, stoupla o 25 bazických bodů na 1,75 procenta.

Z domácích dat dnes Český statistický úřad oznámí říjnové indexy cen vývozu a listopadové indexy cen výrobců. Ty by měly zpomalit meziroční růst na 3,7 procenta z říjnových 3,9 procenta. Meziměsíčně by měly klesnout o 0,3 procenta po říjnovém růstu o 0,7 procenta.

Koruna minulý týden k euru posilovala a v jeho závěru se dostala pod úroveň 25,80 EURCZK. V případě dolaru tomu bylo naopak a česká měna od pondělí do pátku oslabila zhruba o dvacet haléřů nad 22,80 USDCZK.

Aktuálně se v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,78 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,80 až 25,87 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,64 až 22,87 USDCZK.*

 

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Autor: Jaroslav Průcha
Zdroj: Roklen24

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Přečtěte si další články
Třetí prosincový týden budou režírovat centrální bankéři