Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Silný dolar potopila Filadelfie

FX NEWS

Dolar se včera dostal vůči euru až na nové 11měsíční maximum. Odpoledne ale zisky korigoval. Zelené bankovky oslabily kvůli špatným číslům filadelfského Fedu, jehož index podnikatelské aktivity v červnu zaznamenal největší propad za čtyři roky. Spadl na nejnižší úroveň od listopadu 2016 a obchodníci reagovali vybíráním zisku.

Euro se tak zotavilo od nejslabších úrovní z loňského července, tedy z doby, jež která byla spojena se sázkami na delší období divergence měnové politiky Fedu a ECB. Euru naopak nepomohla zpráva o tom, že vláda v Itálii jmenovala dva eurospektiky do čela klíčových finančních výborů. Ve třetí největší ekonomice eurozóny tak opět rezonují hlasy proti společné evropské měně. Pozitivní zpráva přišla naopak z Lucemburku, kde se ministři financí zemí platících eurem shodli na dokončení záchranného programu pro Řecko.

Obchodní válka začíná nabývat stále reálnější podobu. Dnes začala platit odvetná cla, namířená vůči politice Donalda Trumpa. Evropanům stoupne cena některých výrobků kvůli novým tarifům ve výši 25 procent. Zaplatí víc za výrobky z hliníku a oceli, ale také třeba za bourbon.

Na možné problémy kvůli „obchodnímu napětí“ upozornil také Mezinárodní měnový fond (MMF). Podle šéfky MMF Christiny Lagardeové je obchodní napětí pro eurozónu největším rizikem. Dodala, že MMF bude v červenci mírně snižovat ekonomické výhledy.

Pozornost investorů se zaměřuje na zasedání zemí ropného kartelu OPEC ve Vídni. Komoditní stratég Saxo Bank Ole Hansen očekává, že OPEC bude souhlasit se zastropováním celkové výroby ropy, ale zároveň rozhodne o zvýšení dodávek z některých zemí. Irán a Venezuela možná budou proti, ale jak nám dokazuje rok 2011, neznamená to, že ostatním zemím to zabrání jednat na vlastní pěst. „Dopad na ceny ropy bude pravděpodobně omezený,“ míní Hansen.

Dnešek je bez významnějších ekonomických dat. Bude zveřejněn index nákupních manažerů Markit v eurozóně a Německu. V USA to bude odpoledne Markit PMI index aktivity v průmyslu.

Euro dnes ráno vůči dolaru posiluje, aktuálně je kurz na 1,1632 EURUSD, dolarový index se nachází na hodnotě 94,689 bodu.

 

Koruna během včerejška vůči euru klesla až na úroveň 25,953 EURCZK a byla tak nejslabší od loňského prosince. Podobně se kurz vyvíjel také vůči dolaru, když domácí měna během odpoledne spadla až nad hranici 22,50 USDCZK. Později koruna vůči oběma hlavním měnám ztráty korigovala.

Koruně pomáhá očekávání, že by bankovní rada České národní banky příští středu mohla zvýšit sazby. Podle Viktora Zeisela z Komerční banky bude pro region zásadní každá nová zpráva o zavádění nových obchodních bariér.

Dnes ráno se koruna obchoduje na 25,87 EURCZK a 22,24 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,80 až 25,92 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,23 až 22,60 USDCZK.*

 

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Autor: Jaroslav Průcha
Zdroj: Roklen24

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Přečtěte si další články
Silný dolar potopila Filadelfie