Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Silný a stabilní dolar. Jenže na jak dlouho?

FX NEWS

Sázky hedgeových fondů na posílení dolaru letos sice mírně klesly, i nadále se však drží na více než půlročních maximech. Americké měně nahrávají dva hlavní faktory, a to prostředí s vyššími výnosy oproti zbytku světa a v poslední době velmi nízká volatilita. Otázkou je, jak dlouhou tato podpora ještě vydrží.

Zelené bankovky bez větší újmy ustály prognózy mnoha bank ohledně oslabení v průběhu roku, oklepaly se dokonce i ze změny přístupu Fedu, který ze silného jestřába v otázce sazeb naladil tón opatrnosti a vyčkávání. Z toho se nakonec dostaly i americké dluhopisy, které dnes ve srovnání například s evropskými či japonskými výnosy na minimech přináší zajímavou prémii. Když k tomu přičteme celkově klesající implikovanou volatilitu měn hlavních vyspělých zemí, investoři mají dostatek argumentů k dolarovému optimismu.

Vyšší výnosy a nízká volatilita tak z dolaru dělají ideální sázku v rámci strategie carry trade, kdy investor prodá měnu s nízkým výnosem a využije prostředky k nákupu té s vysokým (např. půjčka eura, následná konverze do dolarů a jejich uložení). Tato strategie má ale i svá rizika. Jde o možnost nárůstu volatility a o oslabení, v tomto případě dolaru, které by následně potenciální zisky z úrokového diferenciálu vymazalo.

Zaměříme-li se konkrétně na volatilitu eurodolaru, data agentury Bloomberg ukazují, že se jeho obchodované pásmo od začátku roku drží na úrovni 3,4 amerických centů, což je vůbec nejnižší hodnota od vzniku eura, tj. od roku 1999. Podle banky Goldman Sachs se tak stalo vinou zpomalení evropské i americké ekonomiky a opatrného přístupu ECB i Fedu. I přesto, že mají Spojené státy v obou těchto oblastech mírně „navrch“ (vyšší sazby, silnější růst), Goldmané očekávají, že by prostředí nízké volatility mělo i nadále přetrvat, obzvláště pokud americké i evropské sazby zůstanou beze změny.

Otázkou tedy je, zda by mohlo přijít nějaké překvapení, které by současné nízkovolatilní prostředí rozvířilo. Podle banky Societe Generale se nabízí dvě možnosti – tou první je příznivý výsledek brexitu podporující libru a s ní i euro, druhou pak bobtnající americký dluh a situace dvojího deficitu (oboje by šlo na úkor dolaru). Ještě předtím než však na tyto události (případně) dojde, se podle SG dočkáme dalšího poklesu volatility. V blízké době by tedy strategii carry trade u dolaru nemělo nic stát v cestě (neuvažujeme další možnosti carry trade, například euro vs. měny rozvojových trhů jakožto zajištění proti eskalaci obchodních válek, ale o tom až jindy).

Co se týče aktuálního vývoje, začátek týdne se nesl ve znamení silnějšího dolaru. Ten zřejmě profituje z úpravy pozic před čtvrtečním zasedáním Evropské centrální banky, u které se čeká spíše holubičí výstup. Dnes nás z dat čeká index PMI služeb a maloobchodní tržby. Z USA pak přijde index PMI a ISM rovněž ze sektoru služeb.

Aktuálně se americká měna vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1325 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,77 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1305 do 1,1374 EURUSD.*

Koruna se nadále pohybuje lehce nad hranicí 25,60 za euro, aniž by došlo k výraznějším pohybům, k čemuž přispívá absence domácích dat i případných komentářů ze strany České národní banky.

Dnes nás žádná domácí data nečekají. Aktuálně se v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,62 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,57 až 25,65 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,49 až 22,69 USDCZK.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Autor: Jan Berka
Zdroj: Roklen24

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Přečtěte si další články
Silný a stabilní dolar. Jenže na jak dlouho?