Silnější koruna a proč (ne)věřit v další zisky
Relativně dobrá nálada na trzích a únorové statistiky z obchodu posunuly korunu na silnější úrovně. Posílení však může být pouze dočasné. Euro připisovalo zisky vůči dolaru, z čehož těžil celý region. Maďarská centrální banka zvedala sazby.
Maloobchodní tržby za únor přinesly příjemné překvapení pro českou korunu, když zaznamenaly meziroční růst o 3,6 % oproti očekávaným 2,4 %. Ještě lépe na tom byla statistika, která nezahrnuje tržby automobilového průmyslu. Celkový meziroční růst byl v tomto případě 7,4 %, když trh očekával 4,5% zlepšení. Koruna na to reagovala posílením o 43 haléřů a dnes otvírá na úrovni 27,16 EURCZK. Nesmíme však zapomínat, že statistiky zveřejňované za únor nemůžou být dlouhodobějším pohonem pro vytvoření nového trendu, jelikož ještě nebyly ovlivněny dopady ekonomického utlumení v důsledku koronaviru.
Kurz eurokoruny se tak po třech týdnech dostal mimo konsolidační formaci rostoucího trojúhelníku, což byla od začátku týdne jen otázka času. Má tak koruna našlápnuto k výraznějším ziskům? Včera se sice domácí měna vůči euru poprvé dostala pod klouzavý průměr o sto periodách na čtyřhodinovém grafu, ale dál než ke spodní hranici horizontálního pásma na hodnotě 27,17 EURCZK se jí posílit nepodařilo. Koruna se pod tuto hranici sice během včerejška podívala a posílila až na 27,12 EURCZK, ale následně část svých zisků odepsala a uzavírala právě v blízkosti zmíněné horizontály na 27,17 EURCZK.
Včera si zisky připsal celý region včetně polského zlotého a maďarského forintu. Právě forint dostal impuls k posílení od maďarské centrální banky, která zvýšila sazby na overnight a týdenní kolaterizované půčky. Základní úrokovou sazbu ale ponechala na stejné úrovni. Regionu se také dařilo díky posílení eura vůči dolaru a zmírnění tržního napětí, když dále rostly akcie a část kapitálu se přesunula do rizikovějších oblastí, z čehož těžily právě měny rozvíjejících se trhů. Z pohledu na futures indexu S&P500, které před včerejším otevřením svítily se 3% zisky, se zdálo, že Wall Street čeká další den v černých číslech. V odpoledních hodinách však americké indexy o všechny denní zisky přišly a zavíraly s lehkou ztrátou.
Pokud se přesuneme zpět ke koruně, tak mezi důležité supporty bude patřit horizontála na úrovni 27,17 EURCZK, což je dolní hranice konsolidačního pásma z posledních tří týdnů. Dále můžeme zmínit psychologickou 27,00 za euro, které bych však v aktuálních podmínkách nepřisuzoval takovou důležitost a spíše bych se zaměřil na hranici 26,77 EURCZK v případě, že by koruna pokračovala ve svých ziscích. Jedná se o 38,2% linii Fibonacciho retracementu z býčí vlny od poloviny února a zároveň o lokální minimum ze 17. března.
Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Autor: David Jansa
Zdroj: Roklen24