Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Sezónnost trhů - skvělá strategie filtrování

Očima brokerů, Tradingové strategie

Asi nikoho nepřekvapí, že sezónnost má výrazný dopad i na finanční trhy. Selský rozum nám říká, že dává smysl, aby období léta ovlivňovalo cenu kukuřice a čas Vánoc zase hodnotu akcií retailových obchodů. Jak ale tohoto aspektu v obchodování a investování správně využít?


Zdroj: https://www.dataaxlegenie.com/blog/7-ways-to-conquer-seasonality-in-your-business/

Sezónnost je jednoduše tendence určitých aktiv vykazovat opakující se vzorce nebo trendy v určitých obdobích během roku. Pochopení různých forem sezónnosti může obchodníkovi pomoci zejména při určování priorit směru trhu, plánování a alokaci obchodních nápadů, případně při snižování podstupovaného rizika. 

Účel použití

Hlavní úloha analýzy sezónnosti je v tom, že nám může pomoci filtrovat tržní signály. To znamená, že se nejedná o metodu, která by obchodníkovi přímo určovala místo nebo cenu vstupu či výstupu. Tato metoda má pomoci upřednostnit jeden ze směrů trhu v daném časovém období. Proto mnoho obchodníků využívá tento přístup jako vodítko před případným vstupem na trh, aby zjistili, zda je myšlenka obchodu korelována s aktuální sezónností trhu.

Opakování určitých cenových pohybů nebo vzorců lze pozorovat víceméně na všech trzích. Nicméně nejvýraznější sezónní trendy nalezneme zejména na komoditních trzích, a to i vzhledem k povaze jejich podkladových aktiv, dále pak také na akciových a indexových trzích.

Nejoblíbenější sezónní trendy

Jaké jsou tedy nejlepší příklady sezónnosti? Celkově je můžeme rozdělit do několika skupin:

Kalendářní sezónnost

Zaměření na opakující se události v kalendářních měsících, sezónní změny, svátky a opakující se události.

  • Lednový efekt
  • Sell in May and go away (Prodej v květnu a opusť trh)
  • Santa Claus rally


Zdroj: https://www.cnbc.com/2018/12/26/finally-signs-of-a-santa-claus-rally-come-to-wall-street.html

Sektorová sezónnost

zaměření na určité odvětví nebo třídu aktiv po určitou dobu.

  • Zlato v letních měsících
  • Energie v zimních měsících
  • Maloobchodní společnosti a jejich akcie ve 4. čtvrtletí roku

Sezónnost na základě fundamentálních událostí

zaměření se na konkrétní události, např. hospodářské výsledky firem, prezidentské volby atd.

  • Volební rok v USA
  • Sezónnost zisků technologických firem

Sezónnost v rámci týdne 

specifický přístup k vyhledávání vzorů a šablon, který porovnává výkonnost v jednotlivých obchodních dnech během týdne a víkendu.

Natgas a jeho sezónnost

Jednou z praktických analýz může být sezónnost amerického zemního plynu – Natgas. Tento trh má v zásadě dva hlavní sezónní trendy růstu, první je v jarních měsících, kdy probíhá kontraktování na léto, a druhý trend probíhá na přelomu léta a podzimu jako příprava kontraktů na zimu.

Na obrázku níže vidíte cenový graf a pod ním histogram indikátoru sezónnosti, zvýrazněná je právě jarní tendence růstu natgasu. Toto období naklání pravděpodobnost ve prospěch longových obchodníků, naopak shortaři by měli být v tomto období spíše konzervativní. Stále je ale nutné pamatovat, že sezónnost není svatým grálem obchodování a cena vždy může jít i proti trendu. Nicméně díky sezónnosti je možné jednoduše určit směrovou tendenci, která nám může být velmi nápomocná.

Zdroj: xStation , Pohled na předletní sezónnost na trhu se zemním plynem v USA.

Souhrn

Historická sezónnost je velkým pomocníkem, ale obchodník musí vždy brát v úvahu aktuální náladu na trhu, která se může od analyzovaného historického období výrazně lišit. Jako příklad může posloužit efekt Covid-19 na komoditním trhu, který měl výrazný negativní dopad na trh s ropou, nebo začátek rusko-ukrajinské krize, jejíž poptávkový šok, po americkém zemním plynu, způsobil jeho prudký nárůst. Všechny tyto události částečně eliminovaly vliv sezónních trendů.

Stejně jako všechny ukazatele a nástroje technické analýzy by se i sezónnost měla používat ve spojení s dalšími analytickými technikami a nástroji fundamentální analýzy. Identifikací a analýzou opakujících se vzorců a trendů mohou obchodníci potenciálně zvýšit svou ziskovost a přijímat informovanější obchodní rozhodnutí. Celkově lze říci, že začleněním sezónnosti do svých obchodních strategií mohou tradeři i investoři potenciálně získat významnou výhodu a zvýšit své šance na úspěch na trzích.

Pokud se o obchodování chcete dozvědět více, další informace na toto téma naleznete v videokurzu Trading pro začátečníky dostupném zdarma na webu: 

https://vzdelavani.xtb.com/trading-pro-zacatecniky

PŘEČTĚTE SI RECENZI BROKERA XTB

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Přečtěte si další články
Sezónnost trhů - skvělá strategie filtrování