Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Šachista tradingovým mistrem světa: Jak Ján Smoleň dobyl finanční svět?

Informujeme, O úspěchu, Očima brokerů

Ján Smoleň je vysokoškolský profesor finančního managementu a zkušený obchodník. Tento bývalý špičkový šachista a pokerový hráč, se v posledních letech zaměřil na pole tradingu a díky kombinaci svých analytických znalostí a hráčské mentality se i v tomto oboru dostal mezi světovou špičku.

Již třikrát se mu povedlo stát se mistrem ve světových tradingových soutěžích. V tomto článku přinášíme s touto tradingovou celebritou krátký rozhovor. Pokud se chcete dozvědět od Jána více, byl také jedním z hlavních řečníků na víkendové Online trading konferenci XTB, ze které je již nyní možné zdarma získat záznam.

Jak dlouho obchodujete a jaké jsou nejdůležitější poznatky z Vaší dlouholeté praxe?

Obchodování se věnuji zhruba od roku 2015 jako své hlavní činnosti, předtím jsem obchodoval příležitostně. Poznatků je obrovské množství, pokud bych měl zdůraznit 2; je to proměnlivost prostředí, a tedy to, jak může jedna strategie fungovat 10 let a další rok je najednou 90 % obchodů uskutečněných jejím prostřednictvím ztrátových. A pak donekonečna omílané řízení rizik, můžete dělat všechno dobře, pokud to nemáte dobře nastavené, stejně neuspějete.

Co považujete za klíčové faktory úspěšného obchodování ve Vašem případě?

Dobře rozumím tomu, jak trhy fungují, jak k nim přistupovat a jak je analyzovat. Také si docela dobře všímám zákonitostí, kterými se řídí. Pokud jde o osobnostní faktory, umím se dobře vyrovnat se stresem, rychle reagovat a v případě potřeby změnit názor.

Můžete uvést příklad obchodu, který Vás nejvíce poučil nebo změnil Váš pohled na trh?

Bylo jich hodně, dodnes mám noční můry z jednoho ze svých prvních větších obchodů v srpnu 2015, trh se celé léto téměř vůbec nehýbal, šel jsem long na nějaký menší dip a trh se najednou propadl asi o 20 % během 3 dnů (velká část z toho během pár minut) a vybílil mi účet tak, že šel do mínusu a ještě jsem musel doplatit brokerovi kromě toho, že jsem vše předělával. To byl jeden z mých prvních obchodů a od té doby jsem takovou volatilitu na trhu nezažil. Pořád se mi o tom občas zdá. Je to dobrá připomínka toho, že trh vás může zničit během několika minut.

Jaké jsou podle Vás největší výzvy, kterým dnes obchodníci na trhu čelí, a jak se s nimi vypořádáváte?

Z mého pohledu algoritmy a umělá inteligence v posledních několika letech obchodování zcela změnily a pravděpodobně ještě více změní. Iracionalita na trhu tak nabývá zcela nových rozměrů, ještě nedávno bylo možné s vysokou mírou pravděpodobnosti očekávat, že se trh v určitých situacích nějak zachová, těch je stále méně a méně a v každém okamžiku je třeba být připraven na vše. Proto se stále méně zaměřuji na skalpování a stále více na swingové obchody.

Jaké jsou vaše oblíbené trhy nebo instrumenty a proč? Jak vybíráte vhodné trhy pro své obchodní strategie?

Trhy, na kterých jsem odchován, jsou indexy, zlato, stříbro a ropa. Vzhledem ke změnám na trhu vidím stále více příležitostí na dalších trzích. Konkrétně akcie, Forex, zemní plyn a krypto. Svou strategii podřizuji trhu a ne naopak, takže nejdříve začnu studovat trh a pak vidím,jaké zákonitosti tam platí a co by tam mohlo fungovat.

Co byste poradil začínajícím obchodníkům jako klíčové tipy pro úspěch na finančních trzích?

Každý si musí najít svou vlastní cestu.

Pokud se chcete o tradingu dozvědět více, záznam Online tradingové konference XTB 2024, kde hovořil Ján a řada dalších předních tuzemských traderů a obchodníků, je zdarma dostupný na přiloženém odkazu:
https://cz.xtb.com/online-trading-konference-2024

Kdo se zúčastnil a jaká byla témata?

 • U grafů to začíná i končí
  Ondřej Hartman, Patrik Klempár, Martin Klass

 • Bude 2024 rokem komoditních traderů?
  Petr Plecháč, Vojtěch Slovák, Jiří Tyleček

 • Analýza fundamentu a sentimentu pro trading
  Roman Dvořák, David Monoszon, Štěpán Hájek

 • Výkonnostní trading aneb všichni chceme výsledky
  Tomáš Vobořil, Jan Šrajer, Karol Hajduček

 • Žít a přežít jako trader
  Ján Smoleň, Roman Dvořák, Marek Vaňha

PŘEČTĚTE SI RECENZI BROKERA XTB

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Přečtěte si další články
Šachista tradingovým mistrem světa: Jak Ján Smoleň dobyl finanční svět?