Ruce pryč od eura?
Není tomu tak dávno, co jsme upozorňovali na smutné (a ještě smutnější) zprávy pro euro. Do výčtu rizik oslabení jsme mimo jiné zařadili i zhoršení předstihových indikátoru reagujících na dopady epidemie koronaviru. A stalo se. Včerejší německá data dostala společnou evropskou měnu dokonce na nejslabší hodnoty od dubna 2017.
Katalyzátor oslabení eura vůči dolaru na téměř tříletá minima byl německý ZEW index. Očekávané zhoršení bylo ve výsledku citelně nad tržní predikcí. Doprovodný komentář pak explicitně zmiňoval vliv koronaviru ve spojitosti s jeho dopady na mezinárodní obchod. To ještě více umocnilo například předchozí vyjádření společnosti Apple, která varovala, že vinou nedostatečně rychlé obnovy čínské výroby zřejmě nebude schopna dosáhnout očekávaných tržeb za první kvartál.
Takové jsou první vlaštovky možných ekonomických dopadů koronaviru, které ovlivní nejen čínskou, ale i celou globální ekonomiku. V rámci Evropy přitom klademe důraz zejména na Německo, kde by se nejcitelněji projevily výpadky čínské průmyslové výroby. Více nám v tomto směru napoví již v pátek zveřejněné indexy PMI průmyslu jak za celou eurozónu, tak především za Německo. V příštím týdnu, konkrétně v pondělí, pak budeme sledovat především německý index Ifo, který nejlépe reflektuje náladu podniků.
Společná evropská měna tak navýšila letošní ztráty na více než 3,7 %. Pravdou je, že eurový optimismus nemá moc příznivců. Byť se objevují názory, že euro je z hlediska valuace levné, stále nám k tomu, aby se tento argument stal důvodem k nákupu, chybí silný makroekonomický, nebo dokonce politický, katalyzátor v rámci cyklu. Z toho důvodu se přikláníme k tomu, že prostor pro další oslabení zůstává otevřený.
Obdobně se na euro dívají i fondy. Ty podle dat CFTC k úterý 11. února ještě více navýšily svou spekulativní pozici sázející na slabší společnou měnu. Jen za zmiňovaný týden vzrostly čisté shorty o zhruba 10,6 tisíc na celkovou hodnotu více než 85,6 tisíc, což je vůbec nejvyšší „medvědí“ číslo od června.
Mezi hlavní argumenty, proč shortovat euro, lze zařadit například nepřesvědčivá evropská data, umocněná nejistotou ohledně koronaviru, ale i stále přežívající oblibu společné měny jakožto zdroje financování strategie carry trade. Potvrzuje to srovnání carry u měn rozvojových trhů, kde je u eurových párů dosaženo větších výnosů, než je tomu napříkald při použití japonského jenu.
Přece jen se ale najdou i euroví optimisté. Zatímco hedgeové fondy přes páku sází na slabé euro, portfolio manažeři a někteří institucionální investoři věří v opak. V jejich případě data CFTC dokonce ukazují vůbec nejvyšší euro-long sázky od roku 2007. Hlavní rozdíl mezi oběma spočívá v rychlosti reagovat na krátkodobé fluktuace, kde mají navrch hedge fondy. Dá se tedy očekávat, že s tím, jak euro oslabilo na tříletá minima, se část institucionálních investorů nakonec stáhne.
Euro každopádně není pod tlakem jen na spotovém kurzu. Zvýšený zájem o zajištění proti oslabení společné měny je vidět u opční strategie risk reversal. Zaměříme-li se na EURUSD, u kratších tenorů do šesti měsíců převažují v čistém vyjádření put opce nad cally. V delších časových rámcích je sice vidět vyšší zájem o puty, celková pozice je však zatím spíše neutrální blížíce se pozvolna k hodnotě par.
V neposlední řadě je třeba se na EURUSD podívat pohledem technické analýzy. Od začátku roku 2018 pozorujeme jasný trendový kanál směrem k silnějšímu dolaru. V minulém týdnu jsme za support považovali hodnotu 1,0864 dolaru za euro, která však byla hravě prolomena. V tuto chvíli bychom tak za další možnou hranici podpory označili high z 20. dubna 2017 na 1,0778 EURUSD.
Vzhledem k tomu, že se indikátor RSI u EURUSD dále propadá pod hranici přeprodanosti na úrovni 30, můžeme optikou techniky očekávat možný odraz, například od zmiňovaného supportu. K tomu by navíc mohlo přispět i dosažení tříletých minim fungující jako případný katalyzátor výběru zisků u sázek na silnější dolar.
Na druhou stranu, z hlediska fundamentu jsou před námi události, které by společnou měnu mohly potopit ještě více. V nejbližší době jde o zmiňované předstihové indikátory, z dlouhodobější perspektivy pak jde o ekonomické dopady koronaviru (tvrdá data), s důrazem na evropský průmysl. Objevují se dokonce první zmínky o možném zásahu ze strany ECB, například v podobě rozšíření programu QE. My si v tomto případě necháváme dveře otevřené bez konkrétnějších soudů. Zálěžet bude primárně na tom, zda budou efekty koronaviru krátkodobého nebo dlouhodobého charakteru.
Závěrem se vraťme k opčnímu trhu. Podle něj, a podle dat agentury Bloomberg, existuje pravděpodobnost, že se euro udrží pod hranicí 1,0800 EURUSD v době za týden o velikosti 46,5 %. V měsíčním tenoru pak to samé číslo dosahuje 42,9 %. Jestliže bychom hranici zvedli na 1,0900 EURUSD, pravděpodobnost setrvání pod ní po dobu jednoho měsíce činí 72,5 %.
Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Autor: Jan Berka
Zdroj: Roklen24