Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Region posílil. Koruna je proti dolaru nejsilnější od loňského února

FX NEWS

Koruna znovu zažívá své lepší dny. Vůči euru se obchoduje pod 23,45 a vůči dolaru pod 21,50. Lépe je na tom i polský zlotý a maďarský forint. Kurz koruny, potažmo celého regionu, koreluje s tržním strachem. A ten se pomalu vytrácí. Není to předčasné? Podle včerejších výsledků PMI na tom americký i evropský průmysl není nejlépe. Jakmile se přidá sektor služeb, výraznější ekonomické zpomalení potřebné ke zvládnutí inflace je na světě. 

Z trhů se částečně vytratil strach a potenciální krize bankovního sektoru už není evidentně tolik relevantní jako před několika dny. Těžký pád akciových indexů se nekonal, naopak akciový index S&P500 se nyní drží stabilně nad hranicí 4000. Není tedy překvapením, že výrazně posilují rizikovější měny, včetně těch z jižní a střední Evropy. V období strachu nebyla česká koruna, polský zlotý a maďarský forint příliš atraktivní pro nové investory. Nyní v období většího klidu pozitivní úrokový diferenciál v porovnání s dolarem i eurem znovu láká ke vstupu do dlouhých pozic těchto měn regionu.

Koruna se od svého nejslabšího březnového vrcholu nad úrovní 24,10 EURCZK během několika dní postupně dostala na silnější úrovně. Domácí měně pomohla i rétorika guvernéra ČNB Michla z minulého týdne. Přestože tuzemská centrální banka sazby nezvýšila (jako už několik měsíců v řadě), Michl avizoval, že sazby se budou snižovat mnohem později, než je aktuální tržní očekávání. Zároveň Michlův výrok „koruna by mohla být dokonce ještě silnější než teď“ je více než výmluvný. V pátek kurz několikrát otestoval hranici 23,50 EURCZK než zpevnil pod ni. Včera jsme se v jednu chvíli dostali dokonce pod 24,43 EURCZK, než korekce část zisků umazala. Oproti dolaru včera koruna zpevnila pod 21,47 USDCZK, což je nejsilnější úroveň od února minulého roku. Roli v tomto ohledu hraje i dolarová strana poznamenaná tržním výhledem snižování amerických sazeb. Česká měna nakonec zpevnila i vůči britské libře, kde se posledních pár dní pohybujeme v pásmu 26,65 až 26,75 GBPCZK.

Ostatní měny regionu nezůstávají pozadu. U polského zlotého není posun tolik výrazný, nicméně pohyb z březnového maxima nad 4,723 EURPLN až pod úroveň 4,668 EURPLN je evidentní. Výraznější pohyb byl zřejmý u maďarského forintu, který se ještě v polovině března obchodoval nad úrovní 400 EURHUF. Koncem minulého měsíce se maďarská měna pohybovala v blízkosti hranice 380 EURHUF, během pondělního obchodování byla tato hranice proražena a forint se dostal pod 378 EURHUF.

Včerejší čísla nám napověděla, jak by se mohlo celosvětové hospodářství vyvíjet v následujících měsících. V prvním dubnovém pracovním dni jsme se dozvěděli výsledky PMI za březen – indexy nákupních manažerů. V České republice PMI index průmyslu zůstal na hodnotě 44,3 bodu, očekáván byl nárůst na 45. Ve Velké Británii index klesl výrazněji, než se očekávalo. Ostatní evropské země na tom nebyly o nic lépe. V eurozóně poklesla hodnota indexu ze 48,5 na 47,3 bodu. Přestože se průmyslová výroba v březnu lehce zvýšila, počet zakázek do budoucích měsíců se snížil, což se na indexu odrazilo negativně. Za Atlantikem to nebylo o nic lepší. Americké PMI index včera klesl rovněž mírně pod očekávanou hodnotu tržního konsensu. Dle indexu ISM je americký průmysl v kontrakci. Největší pokles zaznamenaly dílčí indexy nových objednávek, zaměstnanosti, zásob a cen.

Trh bude nejvíce zajímat, zda dojde na další pokles i u indexu ISM sektoru služeb, který bude v americké ekonomice zveřejněn ve středu. Z hlediska dalších důležitých ekonomických čísel bude tento týden spíše volnější. Na Veliký pátek však budeme určitě sledovat vývoj americké míry nezaměstnanosti za březen.

Autor: Dušan Vaškovic
Zdroj: Roklen24

 

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Přečtěte si další články
Region posílil. Koruna je proti dolaru nejsilnější od loňského února