Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Překvapení č. 2: Česká ekonomika je na tom ještě lépe, než se čekalo

FX NEWS

Ještě lepší, než se čekalo. Zpřesněný odhad potvrdil, že růst české ekonomiky významně zrychlil.​​​​​​​ Podle zpřesněného odhadu byl hrubý domácí produkt (HDP) ve 2. čtvrtletí o 2,5 procenta vyšší než v předchozím čtvrtletí, čekal se růst jen o 2,3 procenta. Meziročně HDP rostl o 4,7 procenta, trh čekal jen 4,5 procenta. K příznivému vývoji české ekonomiky přispěla jak domácí, tak zahraniční poptávka.

Hrubá přidaná hodnota (HPH) byla mezičtvrtletně vyšší o 2,3 procenta a meziročně o 4,7 procenta. Dařilo se většině odvětví národního hospodářství. K meziročnímu růstu HPH nejvýrazněji přispěl zpracovatelský průmysl, tažený nejen výrobou dopravních prostředků a na ni navazujícími odvětvími, ale například i růstem produkce elektrických přístrojů a zařízení.

Vedle toho došlo k plnému obnovení výroby v chemickém průmyslu. HPH zpracovatelského průmyslu vzrostla mezičtvrtletně o 3,5 procenta a meziročně o 7,9 procenta. Rostla i většina odvětví služeb. K oživení došlo ve stavebnictví, kde byla HPH mezičtvrtletně vyšší o 2,6 procenta a meziročně o 3,1 procenta.

Na straně poptávky byl růst HDP ve 2. čtvrtletí podpořen jak domácí, tak zahraniční poptávkou. Vedle dlouhodobě rostoucí spotřeby domácností se mezi faktory růstu domácí poptávky nově zařadila i investiční aktivita. K meziročnímu růstu HDP přispěly investiční výdaje 1,7 procentními body, spotřeba domácností 1,5 procentními body a zahraniční obchod 2,1 procentním body.

Výdaje na konečnou spotřebu domácností byly vyšší mezičtvrtletně o 1,8 procenta a meziročně o 4,4 procenta. Rostly výdaje ve všech kategoriích spotřeby. Výdaje na konečnou spotřebu vládních institucí se mezičtvrtletně zvýšily o 0,4 procenta a meziročně o 1,9 procenta.

Autor: Jaroslav Průcha
Zdroj: Roklen24

Čtěte také:
Intermarket analýza: Bude pokračovat mohutný uptrend na euru?
Jimmyho týdenní Forex výhled 28.8.-1.9.2017
GBPUSD se blíží ke svému Volume supportu

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Přečtěte si další články
Překvapení č. 2: Česká ekonomika je na tom ještě lépe, než se čekalo