Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Pražská burza slaví 30 let!

Očima brokerů

Burza cenných papírů Praha (BCPP) oslavila 6. dubna své 30leté výročí od své první obchodní seance po znovuotevření v roce 1993. Jak se naší tuzemské burze dařilo? A co ji čeká do budoucna? Analytici XTB při této příležitosti vypracovali speciální report na téma BCPP.

Ačkoliv naše burza slaví 30 let, její historie sahá až do 19. století. Zpočátku se zaměřovala především na obchodování komodit. Po pádu komunismu a vzniku České republiky byla obnovena do své současné podoby. Obnova ale nebyla zdaleka tak úspěšná jako například v sousedním Polsku, kde Varšavská burza čítá stovky titulů.

Pražská burza se dlouhodobě potýká s existenčními problémy. Objem obchodů je v porovnání s roky na počátku tisíciletí minimální a burza čelí odchodu velkých obchodovaných společností. BCPP v nedávné době opustily společnosti Avast a O2 a v současnosti na primárním trhu zbývá pouze osm obchodovatelných akcií. BCPP se snaží s tímto trendem bojovat například větším zaměřením na startupy, pro které byl otevřen trh START. Tyto malé firmy ale zatím nejsou schopny vyrovnat odchod zmíněných gigantů.

Budoucnost tumské burzy je tedy opravdu nejistá. Rok 2022 byl vcelku úspěšný především díky ČEZu, který těžil z vysokých cen energií, právě tato společnost ale může být dalším odcházejícím, jelikož se v současné době debatuje o jeho zestátnění. Vzhledem k tomu, že se jedná o nejpopulárnější titul na burze, odchod ČEZu by mohl být pro BCPP velký problém.

Jednotlivé akciové tituly jsou nicméně stále zajímavé a investoři by české tituly neměli opomíjet. Díky poměrně vysokým dividendám jsou akcie českých bank a ČEZu populární při tvorbě defenzivního portfolia. Na druhé straně COLT CZ (dříve Česká zbrojovka) má zase zajímavý růstový potenciál. I přes limitovanou nabídku je tedy stále z čeho vybírat.

Pokud chcete o tématu vědět více, v analytickém reportu XTB se mimojiné dozvíte:

  • Historii Pražské burzy

  • Jak BCPP funguje

  • Co stojí za jejím úpadkem

  • Jaký by mohl být její budoucí vývoj

Celý report je k dispozici ZDARMA po přihlášení zde: https://cz.xtb.com/e-book-30-let-prazske-burzy

PŘEČÍST RECENZI BROKERA XTB

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Pražská burza slaví 30 let!