Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Pomůže dnes Michl k silnější koruně?

FX NEWS

Česká ekonomika v prvním čtvrtletí rostla. To je dobrá zpráva, jelikož tržní konsensus počítal s dalším poklesem. Současný zkrácený týden je hlavně o měnové politice. Dnes zasedá ČNB a Fed, zítra ECB. Zatímco Fed a ECB budou zvyšovat sazby o 25 bodů, ČNB si udrží dosavadní úrokovou stabilitu. 

Česká republika se v druhé polovině minulého roku dostala do technické recese. Podle posledních dat se z ní ale na začátku letoška dostala. V prvním čtvrtletí byl očekáván mezičtvrtletní pokles o 0,1 %, dle předběžného měření však výsledky dopadly lépe, když tuzemská ekonomika mezikvartálně rostla o 0,1 %. Meziročně se stále jedná o pokles o 0,2 %, nicméně očekáván byl propad až o 0,6 %. Za lepšími čísly stojí zvýšená zahraniční poptávka, která kompenzuje slabou domácí spotřebu. Další detaily se dozvíme koncem května. Máme to nejhorší za sebou? Dle prognóz by nás letos měl čekat mírný růst, hluboké recesi bychom se tak měli vyhnout. Stále musíme mít na paměti, že inflace zůstává vysoká, období levných peněz nás proto jen tak čekat nebude.
 

Včerejší hlavní zprávou byla inflace v eurozóně. Nárůst celkové byl mírný z 6,9 % na 7 %. Jádrová inflace však o desetinu procentního bodu klesla, a to z 5,7 % na 5,6 %. Vysoká inflace je problém, se kterým se budeme potýkat ještě nějakou dobu. ECB na to musí reagovat. Proto nás podle všeho ve čtvrtek čeká další navýšení evropských sazeb, tentokrát však o 25 bodů.

S ohledem na měnovou politika nás dnes čeká výživný den. První zasedá ČNB, večer Fed. Naše centrální banka by dle tržního konsensu měla ponechat sazby na 7 %, jako tomu bylo v posledních několika měsících. Na začátku roku členové ČNB varovali před potenciálním růstem mezd, který by mohl zpomalit dezinflační tempo. A mzdy opravdu vzrostly, zejména v průmyslu a ve stavebnictví, nicméně plošný růst není podle nás tolik výrazný. I přesto se ale objevily spekulace o tom, že by ČNB mohla v návaznosti na to sazby, byť jen symbolicky, navýšit. Podle nás jde ale o méně pravděpodobný scénář. Od Fedu pak čekáme navýšení o 25 bodů, pravděpodobně poslední v aktuálním cyklu. Guvernér Powell musí uklidnit náladu kolem menších bank, zároveň ale nesmí dát najevo, že už sazby růst nemůžou. To jsou dvě věci, které se navzájem rozporují.

Koruna se v posledních dnech pohybovala spíše do strany v pásmu 23,45 až 23,55 EURCZK, začátkem obchodního týdne však oslabila. Včera se kurz držel krátce nad úrovní 23,60 za euro. Další vývoj české měny bude záviset i na dnešní zasedání ČNB. I když sazby zůstanou na stejné úrovni, už v minulosti se ukázalo, že Michl svoji rétorikou může korunu posílit na silnější úrovně a pravděpodobně toho bude chtít docílit i dnes.

Autor: Antonín Hudec
Zdroj: Roklen24

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Přečtěte si další články
Pomůže dnes Michl k silnější koruně?