Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Pád eura. Kam plují ti Italové?

FX NEWS

Na devizových trzích se od neděle vše tak trochu točí kolem Itálie. Trh je situací v třetí největší ekonomice eurozóny znepokojen. Země totiž zřejmě míří k předčasným volbám, které by se konaly pravděpodobně na podzim. A tyto volby by mohly ovládnout populistické strany. Euro každopádně prohloubilo pád, dostalo se pod úroveň 1,1600 EURUSD a bylo tak nejníže od loňského července. Evropská měna včera klesla také k japonskému jenu a britské libře.

Někteří analytici přirovnávají současnou situaci na Apeninském poloostrově k vrcholu evropské dluhové krize z let 2011 až 2012. Zásadní bude, jak dopadnou nové volby. Jmenovaný prezident úřednické vlády Carlo Cottarelli, který dříve působil v Mezinárodním měnovém fondu a na vedoucích postech v italské centrální bance, teď musí vybrat ministry a zemi dovést k volbám. Euroskeptické strany by každopádně mohly po volbách ještě posílit.

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, včera rostl na více než půlroční maximum, a to na 95,025 bodu. Aktuálně se nachází na hodnotě 94,70 bodu.

Situace v Itálii negativně poznamenala také Wall Street, všechny indexy včera výrazně oslabily. Dow Jones ztratil 1,58 procenta, index S&P 500 odepsal 1,16 procenta a technologický Nasdaq oslabil o 0,5 procenta. V červených číslech se obchodovaly také asijské trhy.

Dnešek je bohatý na data. V Německu bude zveřejněna květnová inflace, index spotřebitelských cen by měl meziročně růst o 1,9 procenta. Dále nezaměstnanost za květen, měla by zůstat na dubnové úrovni 5,3 procenta.

Ze Spojených států se dozvíme, jak se tamní ekonomice dařilo v 1. čtvrtletí, očekává se meziroční růst o o 2,3 procenta. Agentura ADP pak oznámí, kolik nových pracovních míst v květnu vytvořil soukromý sektor v USA. Večer bude zveřejněna Béžová kniha Fedu, v níž představitelé centrální banky hodnotí vývoj ekonomiky a mezinárodního obchodu.

Aktuálně se euro vůči dolaru obchoduje na 1,1573 EURUSD. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí 1,1507 až 1,1619 EURUSD.*

Také koruna včera výrazně oslabila, k euru se dostala nad úroveň 25,90 EURCZK. Aktuálně je kurz na 25,90 EURCZK a je na dostřel k psychologické hranici 26 korun za euro, nad níž byl naposledy loni v září. ČNB přitom počítá, že průměrný kurz koruny v letošním roce dosáhne 25 korun za euro.

Proti dolaru se kurz během asijského obchodování dostal až nad 22,50 USDZK, takto slabá byla koruna vůči americké měně naposledy loni v červenci. Dnes ráno je na úrovni 22,38 USDCZK.

Dnešek je opět bez domácích dat. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,87 až 25,95 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,29 až 22,53 USDCZK.*

 

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Autor: Jaroslav Průcha
Zdroj: Roklen24

Jaroslav Průcha

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Přečtěte si další články
Pád eura. Kam plují ti Italové?