Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Osud akciových portfolií je tím posledním, co leží Fedu a vládě na srdci

FX NEWS

Zaujal mne jeden komentář na Twitteru, který trefně popisuje současnou situaci: „Trhy mají v poslední době tendenci uzavírat páteční obchodování na silných hodnotách, jelikož investoři očekávají rozhodnou víkendovou akci Fedu.“ Ne jinak tomu bylo i tento pátek.

Akcie se celý minulý týden opět potácely na hraně propasti. Vypadalo to, že každým momentem dojde k významnému propadu indexů. Pikantnost situaci dodal pokles akcií německé Deutsche Bank o deset procent během posledního evropského obchodování. Ani tento fakt však nedokázal zlomit pevnou víru skalních akciových býků a S&P500 uzavřelo s půlprocentním ziskem. Může to být důkaz nadřazenosti akciových trhů a jejich „safe-haven“ statusu, nebo může mít pravdu autor příspěvku a jedná se o zoufalou víru, že Fed nenechá akciové investory na holičkách a nějakou definitivní rozhodnou akcí zachrání systematicky nevýznamné americké banky před hrozícími krachy a potažmo s nimi i akciové investice.

Obávám se, že osud akciových portfolií je tím posledním, co dnes leží Fedu a americké vládě na srdci. Akcioví investoři, kteří dlouho žili v domnění, že jsou nejpreferovanější skupinou, budou muset vystřízlivět a zvyknout si na stav, že jsou na konci pomyslné fronty na finanční pomoc. Banky jsou ve hledáčku Fedu mnohem více, ale jen do té míry, aby nebyly dotčeny vklady klientů. Záchrana akcionářů a managementů není na pořadu dne. Důvodem není nějaká zvrhlá levicová pomsta finančním spekulantům, nýbrž prostý pragmatismus. Úroková sazba, kterou Fed používá k boji proti inflaci, totiž potřebuje určitý transmisní mechanismus, kterým se její působení rozšíří z finančního světa do světa reálné ekonomiky, a způsobí tak pokles poptávky a utlumí inflaci. Dlouhou dobu nebylo jasné, jakým přesným způsobem bude tento proces probíhat.

Transmise přes nesystémové banky je v tomto ohledu nejmenším zlem. Úvěrují střední a malé podniky, realitní projekty a poskytují spotřebitelské úvěry. Jejich problémy se proto přenesou do těchto segmentů. Dozajista způsobí útlum, ale nemusí přinést katastrofu. Čekat, že Fed přijde s řešením problému „malých“ bank ve stylu bazooky, je proto naivní, jelikož mu současný stav vyhovuje a je vlastně nezbytností.

Existují náznaky, že se problémy již teď rozšiřují do sféry komerčních nemovitostí. Zde platí totéž, co pro nesystémové banky. Fed zasáhne jedině v případě, že budou ohroženy zájmy klientů a spotřebitelů. Těch je zde mnohem méně než v sektoru bankovním. To, co platí pro akcie, platí i pro ostatní riziková aktiva, ke kterým patří i česká koruna. Proto jsme viděli v minulém týdnu prudkou reverzi jejího oslabování. Tento stav není dle mého názoru trvalý.

Autor: Dušan Vaškovic
Zdroj: Roklen24

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Přečtěte si další články
Osud akciových portfolií je tím posledním, co leží Fedu a vládě na srdci