Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Neuspěchat snižování sazeb

FX NEWS

Neuspěchat snižování sazeb. To je strategie, které se aktuálně drží americká centrální banka. Potvrzují to nejen poslední komentáře představitelů Fedu, ale i zápis z lednového zasedání. A trhy se postupně přizpůsobují. To samé vidíme i na druhé straně Atlantiku.

Výsledek americké lednové inflace vyslal směrem k trhu jasný signál. Scénář „vyšší sazby po delší dobu“ žije. Stejně jako loni, i letos byl trh doslova donucen přehodnotit svůj výhled brzkého a rychlého snižování úroků ze strany americké centrální banky. Data, včetně inflace a trhu práce, naznačují, že je americké ekonomika rezistentní vůči vyšším sazbám. I z toho důvodu se Fed do snižování sazeb nijak rychle nepohrne. Stejně tak může přehodnotit, kde se nachází tzv. neutrální sazba, která ekonomiku neochlazuje ani nepřehřívá. Pokud by se ukázalo, že je vyšší než aktuální odhad na 2,5 %, úroky by mohly být z dlouhodobého hlediska mnohem vyšší, než jsme byli zvyklí před pandemií.

Jak je vidět, výhled pozdějšího a slabšího snižování sazeb akciím nevadí. Odolnost amerického akciového trhu souvisí s odolností americké ekonomiky. Dokud bude poptávka silná, tedy bude-li silný zejména spotřebitel, ochota riskovat podpořená výhledem snižování sazeb by mohla vydržet. Nižší úroky by pak pomohly i těm sektorům, které zvyšování sazeb v předchozích dvou letech zasáhly nejvíce, což jsou například malé a střední firmy.

Perzistentní inflace je každopádně signálem, že úroky v prvním čtvrtletí neklesnou. To je samo o sobě dobrá zpráva pro dolar. Je však potřeba počítat s tím, že v předhledící trhy již velkou část přecenění výhledu úroků zacenily. Fed pro letošek pracuje se snížením sazeb o 75 bodů, trhy o necelých 100. Přiblížení tržního výhledu k výhledu Fedu může sebrat americké měně vítr z plachet. Dodat by jej mohlo, pokud by Fed v březnovém prognóze snížil svůj výhled snižování sazeb pod oněch 75 bodů. To ale v tuto chvíli nepovažujeme za základní scénář.

Dolar tento týden oslabil zpět nad 1,0800 za euro. Přispěla k tomu nejen dobrá tržní nálada, ale i neměnící se tržní výhled amerických sazeb, a naopak změna tržního výhledu u evropských. U nich v návaznosti na nad očekávání lepší data evropských indexů PMI, zejména ve Francii a za celou eurozónu, došlo na snížení výhledu poklesu sazeb ECB na cca procentní bod v letošním roce se začátkem v červnu. Evropský tržní výhled tak s určitým zpožděním kopíruje americký, který to samé, tj. načasování a objem snížení, očekává od Fedu.

Vývoj amerických dluhopisů bude záviset na emisní činnosti americké vlády a kondici ekonomiky. Čím déle se udrží největší hospodářství světa silné a ministerstvo financí se rozhodne po další zvýšení emise dlouhodobějšího dluhu, vzniklé prostředí bude ideální pro nárůst časové prémie, která tak podpoří především nejdelší konec výnosové křivky, kam spadají výnosy deset let a více. Kratší splatnosti by mohly o něco více zacenit snížení saze Fedu, a výnosová křivky by se tak celkově napřímila.

Autor: Jan Berka
Zdroj: Roklen24

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Přečtěte si další články
Neuspěchat snižování sazeb