Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Neochvějný dolar. Ale na jak dlouho?

FX NEWS

Dolar v závěru minulého týdne posouval letošní rekordy. Stalo se tak i přesto, že americký trh práce vykázal o něco horší než očekávaná data. Zelené bankovky tudíž, zdá se, na síle neztrácí. Otázkou je, jak dlouho jim to vydrží.

Dolar v poslední době profituje především z ekonomického zpomalení ostatních zemí světa. Společně s tím, byť omezeným vlivem, působí i další fundamenty jako například úroková divergence. Výsledkem je postupné uzavírání short pozic – dle dat americké Komise pro obchodování s komoditními futures se počet short USD snížil z více než 5letého rekordu nad úrovní 280 mil. na současných 195 mil., dle šetření serveru CNBC pak širší měření dolarových short pozic zahrnující i některé kontrakty měn rozvojových zemí kleslo ze 7letého rekordu o hodnotě 28,18 miliardy dolarů z doby před dvěma týdny na současných 18,32 miliardy dolarů – díky čemuž se zelené bankovky posouvají k silnějším hodnotám (viz žlutá křivka vývoje dolarového indexu).

Vedle toho pak dochází i ke změnám v rámci strategie některých hráčů. Jde například o hedgeové fondy, které v minulém týdnu osekaly své čisté sázky na long eura o 8 % k úrovni 120,5 tisíc, což odpovídá hodnotě kolem 18 miliard dolarů. V tomto případě je hlavním katalyzátorem úprku fondů především ekonomické zpomalení starého kontinentu, které se projevuje v oddálení tolik vyhlíženého začátku utahování měnové politiky Evropské centrální banky.

Fundamenty tak (prozatím) stále nahrávají dolaru, což potvrdil i páteční vývoj. Zatímco americká míra nezaměstnanosti poklesla na 3,9 %, což je 17,5leté minimum, tvorba nových pracovních míst vyjma zemědělství dosáhla 168 tisíc oproti predikci o zhruba 30 tisíc vyšší. O něco pomaleji vůči odhadům pak rostly i mzdy, březnová čísla byla dokonce revidována mírně dolů. Dolar, vyjádřený dolarovým indexem, i přesto trhal letošní rekordy odpovídající bezmála hranici 92,908 bodů, která je maximem od konce prosince 2017. Svou trochou pak, především ve dvojici s eurem, přispělo rozšíření spreadu mezi americkými a německými dluhopisy, které se dostaly až k téměř 30letému maximu.

Na druhou stranu, současná rally dolaru by však, jak jsme již upozorňovali, mohla být pouze dočasná. Je dost možná jen otázkou, kdy americké měně dojde síla, a to například vinou ekonomické obnovy ve zbytku světa, případně vinou strukturálních faktorů, jejichž potenciál má sílu ji oslabit. Konkrétně by se mohlo jednat o problém dvojího deficitu, pozdní fázi ekonomického cyklu USA, relativní valuace tamních aktiv či mnohem lepší předpoklady růstu ostatních zemí světa.

Co se týče dnešního dne, z Evropy se dočkáme indexu PMI segmentu maloobchodu i indexu nálady investorů Sentix, v rámci USA pak promluví hned několik představitelů Fedu. Aktuálně se dolar vůči euru obchoduje na 1,194 EURUSD. Během dne by se kurz měl pohybovat v rozmezí 1,193-1,202 EURUSD.*

 

Koruna se v závěru minulého týdne udržela silnější pod hranicí 25,50 za euro, k čemuž přispěl především výstup ze zasedání České národní banky.

Dnes nás v rámci domácího kalendáře čeká trojice dat, a to průmysl, maloobchod a stavebnictví. Ve všech třech případech se pravděpodobně dočkáme zpomalení tempa růstu vinou sezónních faktorů. Letošní březen měl totiž oproti tomu loňskému o dva pracovní dny méně. Z hlediska kurzu však nečekáme, že by zveřejněná čísla měla jakkoliv výrazný a dlouhodobý dopad.

Aktuálně se koruna obchoduje na hranici 25,49 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,46 až 25,53 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,21 až 21,37 USDCZK.*

 

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Autor: Jan Berka
Zdroj: Roklen24

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Přečtěte si další články
Neochvějný dolar. Ale na jak dlouho?