Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Na měnové frontě klid. Zdánlivě

FX NEWS

Na měnových trzích se toho stále děje mnoho, ale výsledné kurzy na konci dne zůstávají podobné těm zahajujícím. Klid je tedy jen zdánlivý. A dočasný. Brexit, padající měny rozvíjejících se ekonomik a otázky kolem zvyšování sazeb u nás i ve světě budou s měnovými trhy hýbat ještě dlouho.

Oči se upírají stále více na Itálii. Tamní vláda pomáhá euru opatrnou rétorikou, když slibuje rozumnou fiskální politiku. Vše napovídá tomu, že Itálie oznámí plán udržet svůj deficit pod dvěma procenty HDP. „Navzdory politické nejistotě a nedávnému zpomalení vývozu zůstávají fundamenty pozitivní,“ uvedli včera analytici společnosti Citi.

Euro díky Itálii posílilo, ale pouze mírně, jelikož nejistota na měnových trzích stále nahrávala dolaru. Přestože zprávy z Itálie jsou pozitivní a nejistotu snižují i výsledky vyjednávání o podobě NAFTA a o vztazích USA s Čínou, obchodníci jsou stále opatrní vzhledem k vývoji na rozvíjejících se trzích. Do toho všeho se stále čeká na pozitivní zprávy z vyjednávání o brexitu. Na dolaru se podepsala i Wall Street, nedařilo se akciím FANG.

PMI data eurozóny za srpen dosáhla na 54,5, což bylo mírně nad očekávání analytiků. Uvnitř eurozóny byl index slabší oproti očekávání v Německu, Francii a Itálii. Na druhou stranu pozitivně překvapilo Španělsko.

Šéf santlouiského Fedu James Bullard včera nepřekvapil svou holubičí rétorikou, když označil další zvyšování sazeb za zbytečné riziko. Ostatně, to tvrdí už dlouho. Důležité bude sledovat vyjádření dalších šéfů Fedu, která by mohla ovlivnit další plánované zvyšování sazeb.

Ve výsledku euro během dne nejprve posilovalo až k hranici 1,154 EURUSD, poté ale oslabilo a vyšplhalo se až nad 1,163 EURUSD. Aktuálně je kurz na 1,1626 EURUSD a dolarový index se nachází na hodnotě 95,16 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1524 do 1,1650 EURUSD.*

 

Koruna včera během dopoledne oslabovala proti euru i dolaru, nakonec ale ve zbytku dne proti dolaru ve výsledku posílila až pod 22,13 EURUSD a k euru si udržela kurz na úrovni 25,74 EURUSD.

Český statistický úřad včera zveřejnil údaje o maloobchodu za červenec, tržby meziročně vzrostly o 5,6 procenta a po očištění o vliv pracovních dní činila o 4,4 procenta. Dnes se dočkáme od statistiků dalších dat. Oznámí vývoj průmyslu, stavebnictví a zahraničního obchodu za červenec.

Koruna se aktuálně obchoduje na 25,75 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz měl proti euru držet v rozmezí 25,71 až 25,77 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,11 až 22,33 USDCZK.*

 

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Autor: Dominik Stroukal
Zdroj: Roklen24

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Přečtěte si další články
Na měnové frontě klid. Zdánlivě