Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Merkelová končí. Úplně až za tři roky, ale euro spadlo hned.

FX NEWS

Včerejší oznámení německé kancléřky Angely Merkelové, že v prosinci nebude znovu kandidovat na předsednictví strany křesťanských demokratů (CDU), zahýbalo i měnovými trhy. Euro se po slovech kancléřky propadlo proti dolaru, který se i díky tomu dostal na hranici dvouměsíčního maxima.

Merkelová, která je v čele CDU osmnáct let, prohlásila, že je na čase otevřít novou kapitolu. Spekulace o kandidatuře do Evropského parlamentu však odmítla již dříve. Z proslovu vyplynulo, že by Merkelová ráda odešla z politiky úplně. To se stane pravděpodobně na v roce 2021, kdy skončí ve funkci kancléřky.

Měnový trh ocenil silnou roli Merkelové v eurozóně oslabením eura proti dolaru o půl procenta. Dolar následně posílila i data o spotřebě, která se v jádrovém vyjádření meziměsíčně zvýšila proti očekávání o 0,2 procenta, meziročně zůstala na dvouprocentním růstu.

Vliv prohlášení kancléřky na kurz by mohl být v den relativně chudý na data a jiné události citelný, nelze ho ale přeceňovat. Nesmíme zapomenout, že Merkelová má být kancléřkou ještě další tři roky. Euro během dne nakonec ztratilo čtvrt procenta a oslabilo k dolaru v minimu až k hranici 1,136 EURUSD.

Ve prospěch dolaru a na úkor čínského jüanu, který se během včerejška dostal na svá desetiletá minima, pak vyzněla informace o pokračování americko-čínské obchodní roztržky. Agentura Bloomberg přinesla informaci, že Spojené státy plánují zavedení dalších dovozních tarifů na čínské zboží. Podmínkou tohoto kroku je selhání vyjednávání amerického prezidenta s čínským kolegou Si Ťin-pchingem, kteří se na konci listopadu potkají na sjezdu zemí G20 v Argentině. Dle agentury by se nová cla – účinná nejdříve již od prosince - měla týkat „zbytku“ dováženého čínského zboží do USA, na které v posledních měsících nebyly uvaleny dodatečné poplatky - jeho hodnota dosahuje zhruba 257 miliard dolarů.

Dnes očekáváme celou řadu zajímavých dat. Německo zveřejní data o inflaci a trhu, Itálie o hrubém domácím produktu a oznámen bude také hrubý domácí produkt celé eurozóny. Ve Spojených státech budeme sledovat zejména index spotřebitelské důvěry, u kterého se očekává, že mírně poklesne.

Dnes ráno se dolar vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje kolem středového kurzu 1,1372 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,66 bodu. Během dne by se kurz měl pohybovat v rozmezí od 1,1328 do 1,1442 EURUSD.*

 

Koruna pokračuje v oslabování a potvrzuje, že Česká národní banka nemá na svém čtvrtečním zasedání důvod nezvýšit úrokové sazby. Vedle makroekonomických dat je to právě kurz, který se pravděpodobně objeví i v prognóze jako důležitý faktor pro rozhodování o zvyšování či nezvyšování sazeb. Současný vývoj nahrává zvyšování a spolu s dosavadními vyjádřeními členů bankovní rady je prakticky jasné, že sazby porostou.

Koruna během pondělí ztrácela proti euru i dolaru, přičemž proti dolaru ztratila dokonce téměř půl procenta. Na euru končila včerejší den koruna na úrovni 25,87 a proti dolaru na 22,75.

Aktuálně se v online směnárně RoklenFx obchoduje kolem středového kurzu 25,88 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,82 až 25,88 EURCZK a ve dvojici s dolarem od 22,61 do 22,81 USDCZK.*

 

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Autor: Dominik Stroukal
Zdroj: Roklen24

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Přečtěte si další články
Merkelová končí. Úplně až za tři roky, ale euro spadlo hned.