Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Krach FTX otřásl kryptotrhem – jak se vyhnout problémům?

Očima brokerů

Kryptoměnový trh zásáhla naprosto zásadní událost. Druhá největší kryptoburza FTX se stala insolventní. Tato burza byla velice oblíbená nejen mezi hodlery (dlouhodobými investory), ale především mezi tradery. Měla dokonce slogan “Created by traders for traders” (Vytvořena tradery pro tradery). Díky výhodným podmínkám přilákala mnoho retailových traderů a dokonce kryptofondů. Nyní je však otázkou, zda všichni tito tradeři, hodleři a fondy vůbec ještě někdy uvidí svůj kapitál.

Je tedy klíčové položit si otázku, jak takovou situaci řešit z pozice aktivního tradera, protože hodleři přeci jen mohou danou kryptoměnu poslat z burzy na hardware peněženku a držet ji v bezpečí. Pokud ale aktivně obchodujete krypto, jaké máte možnosti?

Odpovědí může být obchodní účet u brokera, který poskytuje obchodování kryptoměn pomocí CFD. Proč by tato varianta mohla být pro tradera lepší? Pojďme si v krátkosti představit několik hlavních důvodů:

  1. České banky zatím nevědí, jak ke kryptoměnám přistupovat. Často se lze dočíst v médiích, že daná banka nedovoluje posílání vkladu na kryptoburzu nebo jsou zde problémy s výběry z dané kryptoburzy. U regulovaného brokera není s vklady a výběry problém, protože bance dané prostředky odchází/přichází od regulované entity.

  2. Ochrana proti hackerskému napadení na krypto burze – pokud by Vaše kryptoměny byly hacknuté a odeslané přes blockchain, máte velmi malou pravděpodobnost, že je získáte zpátky. V tomto jsou CFD kontrakty mnohem bezpečnější, jelikož se jedná přímo o instrument regulovaného subjektu.

  3. Účetnictví – trader, který zvolí obchodování kryptoměn skrze CFD, určitě ocení podporu ze strany brokera v rámci daňového přiznání. Poskytnutí fiskálního reportu a vypočítání zisku se může určitě hodit, pokud provedete stovky obchodů. Kryptoburzy většinou poskytují výpis transakcí, ale vše si musíte spočítat sami.

  4. Regulace a dohled – kryptoburzy nepodléhají příliš přísným regulacím, proto se každý trader, který vloží jakýkoli kapitál na kryptoburzu, vystavuje riziku ztráty veškerého kapitálu. Pokud burza zkrachuje, neexistuje zde žádný garanční fond jako u regulovaného brokera. Tato nevýhoda kryptoburz se doteď příliš neřešila a zejména u FTX, na kterou se pohlíželo jako na “Too big too fail”, toto málokdo čekal. Obchodování u brokera, který je regulován a veřejně obchodován na burze, Vám umožňuje sledovat jeho finanční zdraví a celkový stav.

  5. Podpora a komunikace – každý trader jistě ocení i dobrou podporu a komunikaci ze strany brokera. Zároveň je zde i výhoda fyzické pobočky. Víte, že firma někde sídlí a v případě potřeby ji lze navštívit. Máte přímé spojení se svými brokery telefonicky, případně e-mailem. V případě kryptoburz je to většinou jinak – často mění sídlo společnosti a případně ani žádné oficiální sídlo nemají. Spojení klienta (tradera či investora) s burzami není příliš efektivní a dané požadavky zaberou dny až týdny, pokud se jedná například o výběr nebo reklamaci příkazu apod.

  6. Hedging s pomocí CFD kontraktů – pokud jste hodler a chcete hedgovat své pozice například při medvědím trhu, lze shortovat pomocí CFD kontraktů a nemusíte riskovat daný trade na kryptoburze.

Každý trader by si měl položit otázku, zda má smysl podstupovat riziko držení kapitálu na kryptoburze, pokud se zde nabízí možnost obchodovat CFD u regulovaného brokera, které kopírují cenu dané kryptoměny. Jestliže je Váš cíl obchodovat a nikoli hodlovat danou kryptoměnu, CFD může být pro Vás vhodnou volbou.

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Přečtěte si další články
Krach FTX otřásl kryptotrhem – jak se vyhnout problémům?