Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Korunu čeká příval dat. Zasedání Fedu bude ve stínu voleb

FX NEWS

Korunu čeká týden nabitý statistikami, hned dnes Český statistický úřad zveřejní maloobchodní tržby za září. Zítra to bude tradiční "statistický trojboj" - průmyslová produkce, stavebnictví a zahraniční obchod. V pátek pak statistici zveřejní pro korunu hlavní číslo, a to index spotřebitelských cen za říjen.

Česká národní banka minulý týden přikročila k letos již pátému zvýšení sazeb. Hlavním argumentem tohoto kroku byl oproti prognóze slabší kurz koruny. „Otázka zda, kdy a jak rychle začne posilovat česká koruna, zůstává pro bankovní radu i nadále tou klíčovou,“ uvedl ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés.

Podle aktualizované verze prognózy by se koruna měla držet v současných hodnotách ještě během prvního čtvrtletí příštího roku. Po většinu příštího roku bychom nicméně měli pozorovat svižný pokles, až k hodnotě 24 EURCZK, je přesvědčen Šoltés.

Koruna během minulého týdne oslabovala až nad úroveň 25,90 EURCZK, týden zakončila poblíž úrovně 25,80 EURCZK. Česká měna na výstup ze zasedání ČNB reagovala jen minimálně. Její posun, byť jen nakrátko, pod hranici 25,80 za euro byl spíše "dílem" posilujícího eura.

Aktuálně se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje kolem středového kurzu 25,81 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,72 až 25,84 EURCZK a ve dvojici s dolarem od 22,49 do 22,67 USDCZK.*

 

Dle predikce Roklen by měl index spotřebitelských cen v říjnu zpomalit meziroční růst na 2,2 procenta z 2,3 procenta v září. Trh čeká 2,3 procenta.

 

Dolar čekají tento týden dvě hlavní události ve Spojených státech. V úterý 6. listopadu to budou kongresové volby a také dvoudenní zasedání Fedu. Zvýšení sazeb se nyní nečeká, výsledek zasedání bude znám ve čtvrtek v 19:00.

Ostře sledované kongresové volby proběhnou v USA až 6. listopadu. Pokud by ve volbách uspěli demokraté, zkomplikují Donaldu Trumpovi zbylé dva roky jeho funkčního období. Z průzkumů vyplývá, že by demokraté mohli ovládnout Sněmovnou reprezentantů. Nízká účast by pak nahrála republikánům. Demokraté cítí šanci, do kampaně se zapojil také bývalý prezident Barack Obama. Američané budou volit složení 435členné Sněmovny reprezentantů a třetiny stočlenného Senátu.

Zítra začíná dvoudenní zasedání americké centrální banky. Fed koncem září dle očekávání zvýšil základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 2,00 až 2,25 procenta. Fed zvýšil náklady na úvěry letos potřetí, od konce roku 2015 vzrostly úroky již osmkrát. Podle analytiků Fed zvýší sazby až v prosinci. V příštím roce se pak dočkáme dalších dvou "hiků", a to v polovině roku.

Dolar dnes ráno oslaboval vůči většině dalších měn. Rostoucí očekávání řádného brexitu pomohlo britské libře, euru a také širší globální náladě investorů. List The Sunday Times napsal, že přes 70 britských obchodníků a podnikatelů dopisem chce vypsání referenda o brexitové dohodě, kterou premiérka Theresa Mayová vyjedná s Evropskou unií. Varují před hospodářskými škodami v případě neřízeného či destruktivního brexitu.

Aktuálně se v online směnárně RoklenFx obchoduje kolem středového kurzu 1,1392 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,43 bodu. Během dne by se kurz měl pohybovat v rozmezí od 1,1366 do 1,1466 EURUSD.*

 

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Autor: Jaroslav Průcha
Zdroj: Roklen24

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Přečtěte si další články
Korunu čeká příval dat. Zasedání Fedu bude ve stínu voleb