Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Koruna stagnovala, guvernér ČNB kurzem nepohnul

FX NEWS

Koruna včera na komentář guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka nijak výrazněji nereagovala. Kurz se vůči euru po většinu dne držel těsně pod 25,40 EURCZK. K dolaru česká měna zaznamenala jen mírné zisky. Pro připomenutí, Rusnok uvedl, že je velmi slušná pravděpodobnost, že sazby příští čtvrtek vzrostou, protože vše se vyvíjí v souladu s prognózou ČNB. Aktuálně je kurz na 25,40 EURCZK a 20,74 USDCZK.

Koruna je stále relativně silná, což vnáší do rozhodnutí o sazbách nejistotu, uvedl Jiří Polanský z České spořitelny. Podle něj je důležité, že ČNB začne opět zveřejňovat prognózu kurzu, což může pomoci vývoj kurzu stabilizovat. Pokud bude totiž kurz koruny silnější, než bude prognóza ČNB, bude takový vývoj vnímán jako protiinflační riziko s možnou implikací pro pomalejší růst sazeb oproti prognóze.

„Dalším tématem, které může být dalším faktorem pro růst sazeb, je aktuální vývoj cen nemovitostí. V této souvislosti již mluví o bublině, což vzhledem k aktuálnímu růstu cen není nečekané,“ dodal Polanský.

Šance na další komentář ze strany centrálních bankéřů pomalu klesají. Od čtvrtka začíná „mediální karanténa“. Členové bankovní rady i ostatní představitelé ČNB se týden před měnověpolitickým jednáním a týden po něm veřejně nevyjadřují k otázkám vztahujícím se k měnové politice, ekonomickému výhledu a dalším tématům, která mohou být pro rozhodnutí o nastavení základních úrokových sazeb relevantní. Z komunikační karantény mohou existovat výjimky, pokud bankovní rada usoudí, že přínosy z toho vyplývající převažují nad přínosy mediální karantény.

Průměrný nominální kurz EURCZK by dnes měl být v intervalu mezi 25,342 a 25,446, USDCZK pak v intervalu mezi 20,621 a 20,845*.

Euro si včera vůči dolaru připsalo zisky, zpevnilo až na 1,2262 EURUSD. Dnes ráno je kurz na 1,224 EURUSD a měl by se držet v intervalu mezi 1,219 a 1,230*.

Dolaru se nedaří, i když byly vyřešeny bezprostřední rozpočtové potíže. Republikánští a demokratičtí senátoři schválili návrh zákona na dočasné financování amerických vládních orgánů. Spory ohledně imigrace a státního rozpočtu ale přetrvávají. Republikáni i demokraté tvrdí, že dosáhli vítězství. Dolarový index je i nadále nejníže od konce roku 2014.

Kromě Evropské centrální banky, jejíž zasedání bude ve čtvrtek, dnes o nastavení měnové politiky jednala také Bank of Japan. Ta ponechala hlavní sazbu beze změny na minus 0,1 procenta dle očekávání. Po zasedání také uvedla, že bude s kvantitativním uvolňováním pokračovat do té doby, dokud to bude nutné k dosažením vytyčeného dvouprocentního inflačního cíle. Japonská centrální banka ve své predikci pro rok 2018 uvádí růst indexu spotřebitelských cen (vyjma potravin) o 1,4 procenta. Pro rok 2019 očekává zvýšení inflace na 1,8 procenta, což je v souladu s jejími předchozími predikcemi.

Dnes bude zveřejněn německý ZEW index měřící důvěru finančních trhů v ekonomiku. Ze Spojených států se odpoledne dozvíme, jak se v lednu vyvíjel Richmond Fed index průmyslové aktivity a promluví šéf chicagského Fedu Charles Evans.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Autor: Jaroslav Průcha
Zdroj: Roklen24

Čtěte také:
Jimmyho týdenní Forex výhled 22.1.-26.1.2018
Když anonym hýbe finančním trhem
Intermarket analýza: USD táhne hlavní měnové trhy

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Přečtěte si další články
Koruna stagnovala, guvernér ČNB kurzem nepohnul