Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Koruna posílila na 24,05 za euro. Kam se podívá v budoucnu?

FX NEWS

Problém pro Polsko, ale i další evropské státy včetně ČR, je jádrová inflace, která neklesá tak svižně, jak by si centrální banky představovaly.

V minulém týdnu vyšla data o inflaci v České republice. Meziroční růst cen zpomalil z červnových 9,7 % na 8,8 % v červenci. Analytici takový vývoj předpokládali. Inflace tak pokračuje v poklesu. Meziměsíčně ceny rostly o 0,5 %, zatímco v předešlých dvou měsících o 0,3 %. Toto zvýšení zapříčinily dražší pohonné hmoty a dovolené a vyšší nájmy. Energie a potraviny naopak zlevnily. Červencový meziroční pokles cen byl podobně, jako v předešlých měsících, tažen převážně vlivem vysoké srovnávací základy z loňského roku.

Po zveřejnění hodnot inflace u nás a v USA zasáhla kurz EURCZK korekce. Česká národní banka na svém posledním zasedání překvapila oznámením o ukončení režimu devizových intervencí, což mělo za důsledek oslabení koruny nad hranici 24,25. Vyšší úrovně se páru testovat nechtělo. Vzhledem k silné rezistenci a zprávám o inflaci z USA a ČR smazala ztrátu a předvedla nám ukázkovou korekci, jako tomu již bylo poněkolikáté v rámci býčího kanálu na EURCZK. Cena týden konsolidovala na 24,25 a po zprávách se odrazila až k hranici 24 EURCZK. Jak lze vypozorovat z minulých dat, měnový pár krásně respektoval býčí kanál, jak tomu bylo i v předchozích týdnech.

Česká národní banka očekává v následujícím kvartálu mírné oslabení kurzu koruny. Pro něj hrál od třetího čtvrtletí loňského roku silnou roli psychologický efekt. Tedy ujištění, že ČNB nenechá kurz skokově oslabit. Dle České bankovní asociace by se na konci roku mohl pohybovat u hranice 24,00, dle ING 24,20. Rozptyl bankovních kurzů na rok 2024 je značný a pohybuje se na různých platformách od 23 po 24,5 EURCZK.

Autor: Kryštof Král
Zdroj: Roklen24

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Přečtěte si další články
Koruna posílila na 24,05 za euro. Kam se podívá v budoucnu?