Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Korelace zlata a všeho ostatního se blíží jedné

Očima brokerů

Objevují se první náznaky, že jsme dosáhli vrcholu. Obě hnací síly růstu – nižší reálné sazby i nafukování rozvahy Fedu – jsou u konce s dechem.

„Kontradikce neexistují. Kdykoli si myslíte, že jste narazili na kontradikci, zkontrolujte si východiska. Zjistíte, že je některé z nich chybné.“

- Ayn Randová

Globální narativ praví, že Fed zůstane až do roku 2022 zakopán na pozicích – a bude nabízet peníze „volně k rozebrání“. Tuto teorii podporují i nové fiskální výdaje, které po dosažení dohody přesáhnou 1,5 bilionu dolarů, takže se deficit vyšplhá až na kouzelných 27 % HDP!

V posledních dnech se ukázalo, jak mohou i nepatrné změny reálných sazeb docílit na trhu přehnaného pákového efektu. Například zlato se kvůli posunu o 7-8 bazických bodů v reálných sazbách propadlo z 2060 na 1997 dolarů za unci. Jistě, otevíraných pozic je až moc, ale nadměrné jsou i reakce Fedu a vlád, a ty budou nepochybně stále výraznější.

Pokud tedy 7-8 bazických bodů rozpoutá takový masakr, představte si, co by se stalo, kdyby došlo k prudkému nárůstu inflace, nebo kdyby Fed trval na tom, že nepustí úrokové sazby do mínusu. To by vedlo k růstu reálných sazeb, což je opravdový důsledek narůstajícího dluhu – tedy k zápornému růstu a k inflaci spojené se zvyšováním dluhového břemene.

S tím, jak se korelační koeficient všeho blíží k 1, již navíc brzy porušíme samotnou premisu, na níž většina nových pozic stojí – tedy pokles reálných sazeb a nafukování rozvahy Federálních rezerv. Fed už svou rozvahu zeštíhluje a reálné sazby stoupají. To znamená, že zcela ignorujeme jak fakta, tak narativ, a to je alespoň pro mne prozatím obrovské varovné znamení. Nastává čas uvažovat o nákupu dalších put opcí, abychom si pojistili své zisky.

Zdroj: Bloomberg

Autor: Steen Jakobsen, hlavní ekonom Saxo Bank

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Přečtěte si další články
Korelace zlata a všeho ostatního se blíží jedné