Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Konec nadvlády dolaru? Peníze, které postrádají svobodu, jsou mrtvé

FX NEWS

Začátkem března letošního roku si Mark Mobius, dlouholetý investor a odborník na rozvíjející se trhy, stěžoval, že není schopen vyvézt své investované prostředky z Číny kvůli přísným kapitálovým restrikcím. Zpráva nevyvolala žádnou větší odezvu a časem zapadla. Tento zkušený investor a komentátor finančních trhů vždy váží svá slova. Proto mě jeho ostrá poznámka zaujala a vryla se mi do paměti.

Čínský jüan podle některých názorů aspiruje na to, stát se významnou rezervní měnou a postupně vytlačit americký dolar z pozice nejrozšířenější rezervní měny. První kroky tímto směrem již byly údajně učiněny, když se Čína dohodla s Brazílií na vyrovnání mezinárodních obchodů s komoditami právě v jüanu. Někteří arabští producenti ropy taktéž přistoupili na částečný settlement svých dodávek v čínské národní měně. A nesmíme zapomenout na ruský rubl, který se samovolně přibližuje na čínskou finanční orbitu. Všechno vypadá, že jde podle plánu, alespoň dle prohlášení autokratických vládců těchto zemí (omlouvám se Brazílii).

Název „rezervní měna“ a slova „volná směnitelnost“, která si dnes spolu spojujeme, nejdou dohromady se zoufalým výkřikem Marka Mobia. Aby měna byla něčím více než mezinárodní zúčtovací jednotkou, musí mít investoři, malí i velcí, občané všech kategorií možnost s ní nakládat dle svého uvážení. To znamená převádět je z jednoho bankovního účtu na druhý, kupovat si za ně, co uznají za vhodné. Také si je odvézt domů ze země, ve které se on nebo jeho peníze necítí dobře. Říká se tomu svoboda. Peníze, které postrádají svobodu, jsou mrtvou materií. Vůdce si může uzavírat smlouvy, jaké chce, dokud nepřistoupí na princip svobody, jeho poddaní budou vždy utíkat ze země a směňovat nesvobodné Juany za svobodné dolary.

Tato filosofická odbočka měla uvést zmínku o hongkongském dolaru. Hongkongský dolar je měna, jejíž hodnota je pevně navázána na dolar. Existuje horní a spodní hranice kurzu, na kterých se hongkongská centrální banka zavazuje intervenovat jak proti oslabení, tak ve prospěch měny. Již nějakou dobu je kurz „přilepen“ na horní hranici, to znamená, že je zde trvalý tlak na nákup amerického dolaru a prodej hongkongského dolaru. Ve světle výše zmíněných problémů s vývozem investičního kapitálu jednoho exponovaného investora z Číny je nasnadě vysvětlení, že z nějakého důvodu dochází přes Hongkong k odlivu zahraničního kapitálu z pevninské Číny, který je mnohem širší a fundamentálnější, než by se na první pohled mohlo zdát.

Nahrává tomu i skutečnost, že na rozdíl od USA v Číně dochází k uvolňování měnové politiky. Celá situace se může eskalovat nebo může v klidu „vyšumět“. Česká koruna, podporovaná prohlášeními ČNB a spekulativními nákupy, je na svých historicky nejsilnějších hodnotách vůči euru, a je tudíž velmi zranitelná. Pokud by se problémy Hongkongu vyostřily, mělo by to dozajista neblahý vliv na sílu koruny.

Autor: Dušan Vaškovic
Zdroj: Roklen24

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Přečtěte si další články
Konec nadvlády dolaru? Peníze, které postrádají svobodu, jsou mrtvé