Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Konci QE nic nebrání, zní z ECB. Trump vyhrožuje dalšími cly

FX NEWS

Začátek nového týdne se nesl v pozitivním duchu. Postaralo se o to nejen schválení dohody o brexitu ze strany lídrů EU, ale i náznaky možných ústupků italské vlády v rámci sporu o rozpočet pro příští rok s Evropskou komisí. Jediným škraloupem může být opětovná hrozba eskalace americko-čínských obchodních tahanic, o kterou se postaral prezident Trump.

Začneme-li popořadě, ve prospěch eura sehrály roli nejen dozvuky nedělního summitu EU, ale i posun dění kolem Itálie. I přesto, že Řím v otázce rozpočtu pro rok 2019 nejprve zaujal odmítavý postoj jakkoliv manipulovat s naplánovaným schodkem o velikosti 2,4 % HDP, podle informací agentury Bloomberg začala italská vláda zvažovat nový cíl, který by měl činit více než 2,1 %.

Podle včerejšího vyjádření vicepremiéra a lídra Hnutí pěti hvězd Di Maia existuje možnost mírného osekání naplánovaného deficitu, pokud by mělo jít o proces dalšího vyjednávání s EU. Jeho kolega z Ligy severu Matteo Salvini pak rovněž uvedl, že nikterak netrvá na úrovni rozpočtu vyšší či nižší o, řekněme, desetinu procentního bodu oproti původnímu návrhu. Není však možné, aby EU používala italskou vládu a samotné Italy jako „rukojmí“, doplnil.

Poslední informace, kterou přinesla agentura Reuters, hovoří o tom, že se italská vláda prozatím drží naplánovaného rozpočtu pro příští rok. Další jednání budou probíhat poté, co bude mít Řím detailnější analýzu nákladu výdajů. Možnost osekání schodku nebyla vyloučena.

Během včerejšího dne jsme se poté dočkali hned několika vystoupení představitelů Evropské centrální banky. Jako první promluvil hlavní ekonom Peter Praet. Ten přiznal, že evropská ekonomika lehce ztrácí dynamiku svého oživení, což je důsledek faktorů, jako je sílící protekcionismus, volatilita finančních trhů či zranitelnost některých rozvíjejících trhů. Na druhou stranu, jedná se především o faktory spojené s globálním vývojem, evropská domácí poptávka zůstává nadále robustní, přičemž inflace by měla ve střednědobém rámci dále sílit.

Praet spolu s tím uvedl, že významná podpora ze strany měnové politiky je stále potřeba. Byť se ECB přibližuje k očekávanému termínu ukončení programu kvantitativního uvolňování, nebude tento krok znamenat konec akomodativního režimu (během příštího měsíce by měly být upřesněny první detaily reinvestic prostředků pramenících z cenných papírů před splatností). Naopak, ECB bude mít i nadále možnost využít veškeré své nástroje, aby tak dosáhla inflačního cíle. Trend měnové politiky by pak dle ekonoma měl zůstat předvídatelný, stejně tak by měl probíhat pozvolným tempem.

V podobném duchu před Evropským parlamentem promluvil i guvernér ECB Mario Draghi. I podle něj je alespoň část pozorovaného zpomalení ekonomického růstu pouze dočasná. Byť existují významná rizika, jako je dění na rozvojových trzích či sílící protekcionismu a volatilita trhů, centrální banka i nadále očekává konec programu QE na konci letošního roku. Ukončení čistých nákupů však dle Draghiho nebude znamenat konec expanzivní měnové politiky. Ta bude ve své akomodativní podobě pokračovat ve formě reinvestic prostředků z držených cenných papírů před splatností.

Jak se zdá, ukončení programu QE poběží podle plánu. Otázka zvýšení sazeb již ale tak jasná není. Zatímco forward guidace ECB pracuje nadále s výhledem, že sazby zůstanou na dosavadních úrovních alespoň do léta 2019, názory v Radě guvernérů se liší. Například guvernér rakouské centrální banky Ewald Nowotny včera varoval před udržováním úroků na příliš nízkých úrovních. Jeho kolegyně z Výkonné rady ECB Sabine Lautenschlägerová pak byla o něco konkrétnější, když jako možný termín zmínila léto či podzim 2019. Aktuální odhad trhu pracuje s hikem o velikosti 10 bazických bodů nejdříve v říjnu 2019.

Byť si představitelé ECB – i přes evidentní zpomalení evropské ekonomiky - nadále udržují svůj optimismus o slušných základech růstu spojených s výhledem posunu inflace směrem k cíli, trhy na tato slova příliš neslyšely. Euro tak během dne postupně zcela odevzdalo své prvotní zisky. K tomu nepochybně přispělo očekávání ohledně blížících se vystoupení představitelů Fedu, včetně guvernéra Powella, horší německá data, a stejně tak i Trumpova slova týkající se celní politiky.

Donald Trump v rozhovoru pro Wall Street Journal potvrdil, že zvažuje již dříve avizované navýšení cel na čínské zboží v hodnotě 200 miliard dolarů z 10 % na 25 % během příštího roku. Vedle toho navíc pohrozil – bylo zmiňováno již dříve – možností uplatnit cla na zbytek čínského dovozu do USA. Takový krok by se týkal zboží, jehož hodnota dosahuje cca 267 miliardy dolarů a dojít na něj by dle Trumpových slov mohlo již po setkání s čínským prezidentem na setkání zemí G20.

Americký prezident zároveň uvedl, že je „velmi nepravděpodobné“, aby přijal čínskou žádost o nezvyšování cel. K tomu by podle jeho slov bylo potřeba, aby se čínská ekonomika otevřela americké konkurenci. „Pokud se nedohodneme, uvalím cla na zboží za 267 miliard dolarů, a to ve výši buď 10 %, nebo 25 %,“ řekl Trump.

Dnes budou na pořadu dne především americká data, např. spotřebitelská důvěra. Aktuálně se dolar vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1332 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 97,05 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1308 do 1,1426 EURUSD.*

Koruna se i na začátku nového týdne pokoušela zpevňovat, což ji krátce dostalo pod hranici 25,90 za euro. Síla ji však nevydržela a dnes se již obchoduje slabší, necelé dva haléře od 25,95 za euro.

K silnějším hodnotám domácí měně pomohl posun aktuálně negativních sazeb implikovaných forwardy v tenoru přes konec roku směrem k vyšším hodnotám. Negativně v rámci regionu může naopak působit napětí na Ukrajině.

Dnes ráno vyšel rozhovor guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka pro Blesk. V něm uvedl, že očekává dlouhé období růstu české ekonomiky s tím, že HDP letos a příští rok poroste tempem kolem 3 %. V roce 2020 pak nečeká žádné dramatické zpomalení. To pozorované v poslední době, například za třetí kvartál, je dle Rusnoka pouhým „návratem do normálu“.

Dnes nás žádná domácí data nečekají. Aktuálně se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,93 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,80 až 26,03 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,70 až 22,92 USDCZK.* 

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

 
Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Přečtěte si další články
Konci QE nic nebrání, zní z ECB. Trump vyhrožuje dalšími cly