Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Klid nahrává euru, není ale všem dnům konec

FX NEWS

Dolar se propadl na dvoutýdenní minimum, zejména kvůli výrokům představitelů amerického Fedu. Guvernér Jerome Powell i jeho kolegové Robert Kaplan a Richard Clarida už minulý týden varovali před zpomalující ekonomikou, která by mohla ukončit sérii zvyšování úrokových sazeb.

Vedle toho euru pomohlo i vřelé přijetí návrhu na organizaci rozpočtu Evropské unie a utichnutí titulků o brexitu a italském rozpočtu. Obě výbušná témata ale stále zůstávají nedořešená a nepochybně do měnových trhů ještě zásadně promluví. Britská premiérka Mayová včera uklidňovala situaci před zástupci britských podnikatelů a podle reakcí s jí to dařilo. Nad jejím osudem a s ním i osudem jejího plánu brexitu stále visí hrozba hlasování o nedůvěře a změna v čele strany. Podle některých zdrojů je možné, že potřebných 48 hlasů k vyvolání hlasování se již našlo.

Euro během včerejška přesto posilovalo a dostalo se až k hranici 1,148 EURUSD. Dolar, který od dubna posílil téměř o desetinu, je ale stále v tomto kontextu relativně silný a z globální nejistoty spíše těží. Ratingová agentura Fitch k tomu včera dodala, že stále přetrvávají tlaky na měny rozvíjejících se ekonomik, včetně té české, což prozatím šlo ruku v ruce se silnějším dolarem.

Jinak byl úvodní den týdne relativně skoupý na zajímavá data. Snad jen americký NAHB index trhu s bydlením klesl z 68 bodů hluboko na 60 bodů místo očekávaného drobného zpomalení na 67 bodů. Index ukazuje budoucí očekávání developerů na americkém trhu s bydlením a i když jde spíše o doplňkový indikátor, jeho propad je negativním signálem do budoucna. Propad byl totiž největší za poslední čtyři roky a jeho hodnota je nyní na úrovni srpna 2016.

Stejně jako ve zbytku týdne toho dnešní den z hlediska dat příliš neukáže. Ve Spojených státech budou zveřejněna některá tvrdá data z nemovitostního trhu. Pozornost se tak bude stále upírat zejména na vyjednávání brexitu.

Dnes ráno se dolar vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1455 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,19 bodu. Během dne by se kurz měl pohybovat v rozmezí od 1,1362 do 1,1495 EURUSD.*

 

Česká koruna během pondělí stála nerozhodně opět kolem hranice 26 EURCZK, nad kterou se v odpoledních hodinách opět kvůli posilující koruně vrátila. Vyskočila dokonce až za 26,037, což je nejslabší úroveň za více než čtvrt roku. To stále více otevírá otázku dřívějšího zvyšování sazeb České národní banky, než které se dosud očekává.

Proti dolaru si koruna během včerejška krátce polepšila až pod úroveň 22,7 USDCZK a setrvale posilovala po celý den o více než desetinu procenta.

Aktuálně se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 26,02 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,98 až 26,07 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,68 až 22,84 USDCZK.*

 

Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Autor: Dominik Stroukal
Zdroj: Roklen24

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Přečtěte si další články
Klid nahrává euru, není ale všem dnům konec