Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Jak filtrovat Stochastic signály

Očima brokerů, Tradingové strategie

Indikátor Stochastic je oscilátor. To znamená, že ukazuje, jak moc cena kolísala od průměru. Při pohybu ceny do strany to funguje skvěle. 

Pokud existuje silný směrový trend, takový indikátor dá mnoho signálů obratu, což přiměje obchodníka nakupovat na klesajícím trhu a prodávat na rostoucím. Proto obchodníci běžně nepoužívají Stochastic indikátor samotný. Místo toho k němu přidávají další signály, což výrazně zlepšuje fungování indikátoru.

V tomto článku se pokusíme vykročit za hranice běžného obchodování podle Stochastic a ukážeme vám, jak filtrovat jeho signály, aby obchodník zvýšil úspěšnost ve zdlouhavých trendech.

Klouzavý průměr

Někteří obchodníci se domnívají, že nejlepší způsob, jak zlepšit signály ze Stochastic, je přidat k tomu klouzavý průměr (MA) nebo několik MA linií. Tato kombinace umožňuje obchodníkovi pracovat podle aktuálního trendu.

Klouzavý průměr a Stochastic

Pro obchodování bude dobrý graf H4 nebo H1 jakéhokoli měnového páru. Přidá se do něj MA s periodou 75. Pokud je cena nad MA linií, hledá trader nákupní Stochastic signál. Pokud cena prorazí MA směrem dolů, obchodník potřebuje od Stochastic signál k prodeji.

Nákupní signál

Podívejme se na příklad s EUR/JPY. Vidíme, že se cena pohybuje nad MA (75), což naznačuje uptrend. V tomto případě nás nezajímají signály k prodeji, protože hodnoty Stochastic se mohou dlouhodobě držet nad 80 a často ukáží překřížení pro prodej. Takové signály je třeba ignorovat.

Stochastic + klouzavý průměr: ignorování signálů k prodeji

Obchodník počká, až se poklesová korekce vyvine co nejblíže MA, poté počká na překřížení signálních linií Stochastic pro nákup.

Stochastic + klouzavý průměr: příklad nákupního obchodu

Nejlepším signálem bude pokles hodnot Stochastic pod 20 a proražení z této oblasti. Ve vyznačené oblasti byly dva takové signály a v obou případech trh stále rostl.

Stop Loss v takovém případě umístí obchodník 35-55 bodů od MA. Pokud jde o Take Profit, umístí jej alespoň na lokální maximum, protože trend je rostoucí a cena jej pravděpodobně otestuje.

Pokud však cena prorazí MA směrem dolů a signální linie Stochastic se překříží pro nákup, počká trader, až se cena opět dostane nad MA a nakupuje se stejným rizikem 35-55 bodů od MA.

Stochastic + Moving Average: druhý nákupní obchod

V našem příkladě může nakoupit za 127,65, se SL pod 126,88 a TP na 128,50. Vidíme, že cena po obou signálech postupuje výše. 

Prodejní signál

Podívejte se na příklad s měnovým párem EUR/USD. Cena je hluboko pod MA, což znamená, že trend je klesající. V určitém bodě se objeví korekce a cena se blíží k MA. V tom okamžiku linie Stochastic překročily poblíž 80.

Vytvořil se tak prodejní signál za cenu 1,1934. Trader umístí SL na 1,2035 a TP na 1,1840. V našem příkladu šel trh nejen podle tohoto, ale i podle dalšího signálu.

Stochastic + Moving Average: příklad prodejního obchodu

Grafické patterny

Jakýkoli grafický pattern může také pomoci zlepšit Stochastic signály. V tomto případě se také zvyšuje spolehlivost samotného patternu díky přidanému filtru. Například obchodník nevstupuje na trh na základě patternu trojúhelník nebo Wolfe wave, dokud neuvidí signální linie Stochastic, jak se překříží ve směru patternu.

Na obrázku níže se na měnovém páru CAD/JPY tvoří Wolfe Wave. Linie Stochastic se však ve směru nákupu zatím nepřekřížili, takže trader počká na další signál a otevřete pozici až při dalším překřížení.

Býčí Wolfe Wave a Stochastic

Na měnovém páru GBP/USD se zformovala poklesová Wolfes Wave. Když byla testována horní hranice patternu, signální linie Stochastic se překřížili ve prospěch prodeje, což vytvořilo dobrou prodejní příležitost. Můžeme vidět, jak trh reagoval silným pohybem dolů.

Medvědí Wolfe Wave a Stochastic

Ve třetím příkladu se na měnovém páru EUR/AUD vytvořil pattern Head and Shoulders. Indikátor Stochastic však ještě nesignalizuje prodej, takže trader bude čekat, dokud se signální linie nepřekříží. Pokud se to nikdy nestane, obchodník jednoduše signál vynechá a počká, až se vytvoří další pattern.

Pattern Hlava a ramena a Stochastic

Signály na různých časových rámcích

George Lane, autor samotného indikátoru, navrhl filtrovat signály indikátoru jejich kontrolou na různých časových rámcích (TF). Například když se objeví signál na D1, může se trader přepnout na nižší TF a získat potvrzení. Poměrně často indikátor dává různé signály na různých TF, což může některé obchodníky děsit. Experti vždy kontrolují, zda jsou signály ve stejném směru.

Podívejme se na příklad použití této metody na EUR/USD. Na D1 první signál indikuje růst, ale na H4 vidíme pouze signály k prodeji. Úkolem obchodníka je počkat na signál k nákupu na H4 a teprve potom otevřít buy pozici. Tím získá signál z vyššího a nižšího TF ve stejném směru.

Stochastic signál na D1 grafu

Druhý signál na D1 byl signál k prodeji. Trader chce, aby byl potvrzený signálem na H4. Při pohledu na graf vidíme, že tam jeden je. Poté, co došlo k překřížení Stochastic linií, cena klesala.

Stochastic signály na H4

Filtrování Stochastic signálů - Závěr

Stochastic oscilátor dává příliš časté vstupní a výstupní signály překřížením signálních linií. Chce-li trader tyto signály zlepšit, můžete přidat další indikátory, kombinovat Stochastic s patterny v grafech nebo kontrolovat potvrzení signálů v různých časových rámcích.

Přidání klouzavého průměru do grafu vedle Stochastic umožní obchodovat pouze s trendem. Pokud přidá obchodník grafický pattern, ​​vyhne se předčasným signálům samotného patternu. Kombinací různých TF získá další Stochastic signál z menšího TF.

Jak vidíte, s indikátorem Stochastic existuje spousta obchodních možností. Stačí je všechny otestovat na demo účtu a vždy dodržovat pravidla money managementu, zvláště když obchodujete s reálnými penězi.

Tým RoboMarkets
info@robomarkets.cz
+420 800 088 482
https://www.robomarkets.cz/

 

Upozornění na rizika:

  1. Tento materiál a informace v něm obsažené slouží pouze pro informační účely a v žádném případě by neměly být považovány za poskytování investičního poradenství pro účely zákona o investičních společnostech 87 (I) 2017 Kyperské republiky, nebo jakoukoli jinou formu osobního poradenství nebo doporučení, která se týká určitých typů transakcí s určitými druhy finančních nástrojů.
  2. Minulá výkonnost není spolehlivým ukazatelem budoucích výsledků nebo budoucího výkonu.
Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Přečtěte si další články
Jak filtrovat Stochastic signály