Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Investování vs trading: Jak se liší a co je pro Vás to pravé?

O úspěchu, Očima brokerů

Dlouhodobé investice, především do akcií a ETF, se v posledních letech stávají stále populárnější, nicméně trading, jakožto druhá hlavní disciplína na finančních trzích, stále zůstává většinou veřejností opomíjena. V tomto článku se podíváme na hlavní rozdíly mezi těmito dvěma obchodními směry.

Investování není třeba dlouze představovat. Každý se základní finanční gramotností nějakým způsobem investuje. Ať už investujete do akcií, ETF, bankovních fondů nebo třeba nemovitostí, téměř vždy je to aktivita s dlouholetým časovým horizontem, založená především na fundamentální analýze. Řešíme tedy především kvalitu dané společnosti, sektoru atd. Cíl je pak zajištění se na stáří, případně koupě např. bytu či auta za několik let nebo třeba i ochrana svých úspor proti inflaci.

Cíle tradingu jsou jiné. Narozdíl od investora, který často pasivně čeká na vyšší zhodnocení daného aktiva dlouhé roky, trader aktivně vyhledává příležitosti na finančních trzích a aktiva nakupuje a prodává v intervalu měsíců, dnů, hodin, někdy i minut a sekund. Díky aktivnímu přístupu je tak možné v tradingu za krátkou dobu mít stejnou nebo vyšší ziskovost, jako investoři držící aktiva několik let.

Samozřejmě pokud by byl trading tak jednoduchý, dělali by ho všichni. Opak je ale pravdou. Aktivní přístup s sebou přináší i mnohem větší riziko. Většina začínajících traderů se vzdává po několika neúspěšných obchodech. Hlavní problém tradingu v dnešní době je to, že veřejnost ho vidí jako rychlý způsob zbohatnutí, hraničící s gamblingem. Reálně se ale jedná o disciplínu, kterou je potřeba studovat a trénovat.

Podobně jako nikdo nebude po jedné lekci mluvit plynně anglicky nebo skvěle hrát na kytaru, ani v tradingu nikdo není ze dne na den úspěšný. Úspěšnost stojí čas a úsilí, které tradingu málokdo věnuje. Nicméně traderů s dlouhodou úspěšností je na světě mnoho, určitě se tak nejedná o něco nemyslitelného. Čtení grafů, používání hlavních indikátorů a další základy tradingu a technické analýzy je člověk schopen pochopit za pár hodin studia, jejich profesionální zvládnutí pak ale trvá déle a vyžaduje cvičení a drill.

 

Pro koho je trading vhodný a kdo by měl zůstat u investování?

Investorem může být v dnešní době de facto každý, trading je však selektivnější záležitostí. Ani ne tolik pro složitost, ale pro nepochopení pravidel tohoto způsobu obchodování. Ziskovost zadarmo v našem světě neexistuje. Investoři platí za svou neaktivitu časem v řádech let, pokud někdo touží po větším zisku, než je tržní průměr v podobě ETF fondů, musí být připraven trading studovat a pracovat na svých schopnostech.

Výhodou však je, že pokud se tuto disciplínu někdo naučí, trading může být ziskový v jakémkoliv trhu. Pro krátkodobé obchodování totiž nepotřebujeme, aby trhy rostly, potřebujeme jen volatilitu jakýmkoli směrem, tedy jednoduše řečeno – potřebujeme, aby se trhy hýbaly. Aktuálně o volatilitu na většině trzích není nouze, tedy právě nyní je ta nejlepší doba pro započetí Vaší cesty tradera!

V případě, že Vás téma tradingu zaujalo, můžete jej ZDARMA a bez nutnosti jakéhokoliv vkladu zkusit na testovacím účtu XTB: https://www.xtb.com/cz/demo-ucet

PŘEČÍST RECENZI BROKERA XTB

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Investování vs trading: Jak se liší a co je pro Vás to pravé?