Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

„Inflační čtvrtek“. Koruně pomohl, dolar přibrzdil

FX NEWS

Čtvrtek byl ve znamení inflace. Nová čísla jsme se dozvěděli z Česka a ze Spojených států. Tuzemské dubnové tempo růstu cen dle očekávání zrychlilo. Dokonce více, než čekal trh. Inflace se během minulého měsíce dostala z předchozích 1,7 procenta meziročně na 1,9 procenta. To je zcela v souladu s aktuální prognózou České národní banky, ale stále desetinu procentního bodu pod inflačním cílem. Koruna v reakci zpevnila pod úroveň 25,50 EURCZK.

Největší zrychlení růstu cen statistici v dubnu zaznamenali v segmentu alkoholických nápojů a tabáku. Na meziroční zvyšování cenové hladiny měly v dubnu opět největší vliv ceny v oddíle bydlení.

„Inflace tak opět poprvé od října minulého roku mírně zrychlila. Za jejím zpomalením v letošním roce však stojí efekt vysoké srovnávací základy, jelikož ceny na přelomu roku 2016/2017 začaly zrychlovat z titulu rychlejšího růstu cen potravin a cen v restauracích z titulu zavedení EET, a také posilující kurz koruny,“ okomentoval dnešní data hlavní ekonom banky ING Jakub Seidler.

Včerejší data statistiků potvrzují vyznění poslední prognózy ČNB. Podle ní bylo nedávné snížení inflace mírně pod cíl důsledkem odeznění loňských jednorázových faktorů a poklesu dovozních cen. Domácí inflační tlaky ale zůstávají silné. Projevuje se v nich výrazná mzdová dynamika v podmínkách rychlého růstu české ekonomiky. Tyto tlaky se sice budou postupně zmírňovat, slábnout však bude i protiinflační působení dovozních cen. Do nich se v letošním roce nadále promítá posílený kurz koruny.

Patrik Rožumberský z UniCredit Bank předpokládá, že ještě do léta se inflace vlivem zdražení pohonných hmot a vysokého růstu mezd v ekonomice opět přehoupne přes dvě procenta. „Pokud se zároveň kurz koruny proti euru udrží nad 25,00 EURCZK, otevře se pro ČNB prostor pro další zvýšení úrokových sazeb. Tento krok nadále očekáváme v srpnu,“ dodal.

Koruna se vůči euru aktuálně obchoduje na úrovni 25,46 EURCZK. Během dne by se měla držet v pásmu 25,44 až 25,54 EURCZK, ve dvojici s dolarem pak od 21,36 do 21,54 USDCZK.*

 

Dolar včera vůči euru oslabil nad úroveň 1,1900 EURUSD. Ztráty americkou měno postihly poté, co byla odpoledne oznámena inflace. Index spotřebitelských cen v dubnu zrychlil dle očekávání meziročně na 2,4 procenta z 2,5 procenta. Jádrová inflace pak zůstala na 2,1 procenta meziročně, když se čekalo zvýšení o 2,2 procenta. Včerejší čísla by tak podpořila postupné, nikoliv agresivnější zvyšování, sazeb ze strany Fedu.

Z dat dnes budou v USA zveřejněny indexy dovozních a vývozních cen za duben a také index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity za květnu.

Na druhé straně oceánu žádná důležitá čísla v závěru týdne zveřejněna nebudou. Kurz eura by mohly případně ovlivnit výroky šéfa ECB Maria Draghiho, který bude odpoledne mluvit na konferenci ve Florencii.

Aktuálně se dolar vůči euru obchoduje kolem 1,190 EURUSD. Podle naší predikce by se dvojice měla během dne pohybovat v rozmezí 1,183 až 1,193 EURUSD.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Autor: Jaroslav Průcha
Zdroj: Roklen24

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Přečtěte si další články
„Inflační čtvrtek“. Koruně pomohl, dolar přibrzdil