Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Inflace ve Velké Británii pozitivně překvapila. Dolar posiloval na všech frontách

FX NEWS

Střed pracovního týdne byl ve znamení dobrých zpráv. Inflace v Británii pozitivně překvapila a v Polsku nebyla tak drtivá. Dolar včera ukázal býčí sílu a posiloval na všech hlavních měnových párech. Posílily i některé akcie i přes množství obav z pozitivních dat z maloobchodních tržeb, což si možná vynutí jestřábí reakci FEDu.

Včerejší ranní data o inflaci ve Spojeném království překvapila. Odhad meziroční jádrové inflace byl 6,2 %, ale realita byla o 0,4procentního bodu nižší na úrovni 5,8 %. Podobný scénář platí i pro klasickou míru inflace jak z ročního, tak z měsíčního pohledu. V obou případech odhad nebyl přesný a data vyšla nižší, než se předpokládalo. Z rétoriky Bank of England (BoE) víme, že věnuje největší pozornost právě indexu základních služeb, protože zahrnuje nejstálejší složky inflačního koše. Z dat lze odhadnout, že obor pohostinství táhne index dopředu. Ministr financí Jeremy Hunt řekl, že vláda nepoleví v ostražitosti i přes vítaný pokles inflace. V březnu stále očekáváme zvýšení sazeb o 25 bazických bodů ze strany BoE.

Včera vyšla také data o inflaci z Polska, kdy se předpokládalo, stejně jako u Maďarska a České republiky, meziměsíční i meziroční zvýšení. Odhad meziměsíční inflace byl 2,8 % a meziroční pak 17,6 %. Růst byl nakonec pod očekáváním, když hodnota meziroční inflace dosáhla 17,2 % a meziměsíční 2,4 %. Kurz EURPLN zareagoval lehkým oslabením na hodnoty 4,75 polských zlotých za euro. V průběhu dne část své ztráty odepsal k hodnotám 4,76.

Středeční obchodní den byl pro americké akcie úspěšný. Pozitivní sentiment do toho mohla vznést zpráva, že maloobchodní tržby v USA v lednu vyskočily nejvíce za dva roky. Síla spotřebitelských výdajů tak udržuje ceny na vysoké úrovni a tlačí tím na FED, který musí zvýšit úsilí ke zkrocení inflace. V loňském roce však po příchodu silných ekonomických dat, jako NFP nebo oznámení maloobchodních tržeb výnosy vzrostly, ale akcie šly dolů. Dnes tomu bylo naopak a investoři dali najevo svou víru v silnou americkou ekonomiku. Dolar vůči euru posílil o půl procentního bodu a podobné i lepší výsledky vykázal i na jiných hlavních měnových párech.

Zítra nás čekají data z USA, kdy se dozvíme počet udělených stavebních povolení. Odhad za leden je 1,35 milionu. Stavební povolení jsou klíčovým ukazatelem poptávky na trhu s bydlením. I přes zvyšování sazeb v USA je odhad větší v prosinci. V případě potvrzení odhadu by měl trh zareagovat pozitivně pro dolar. Druhou zásadní zprávou bude oznámení změny indexu ceny výrobců (PPI), což je jeden z hlavních ukazatelů inflace spotřebitelských cen. Odhadovaná hodnota za leden je 0,4 %. Vyšší než očekávaná hodnota by byla býčí pro dolar.

Autor: Kryštof Král
Zdroj: Roklen24

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Přečtěte si další články
Inflace ve Velké Británii pozitivně překvapila. Dolar posiloval na všech frontách