Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Fed vzpruhou pro dolar, euro potopila Evropská komise

FX NEWS

Americká centrální banka včera dle očekávání ponechala své sazby beze změny v pásmu 2-2,25 %. Už před zasedáním v osm hodin večer našeho času ale dolar významně posílil. Přestože se žádná změna sazeb nečekala, dolaru pomohly vyhlídky ohledně vyjádření o budoucím zvyšování. Po letošních třech kolech navyšování se očekává ještě jedno, a to hned na dalším zasedání v polovině prosince.

Z tiskové zprávy a konference po zasedání nevyplynulo nic neobvyklého, strohý úřední jazyk ale i tak investory přesvědčil, že v prosinci se sazby zvýší. „Mněnový výbor očekává, že další postupné zvyšování sazeb bude v souladu s pokračujícím růstem ekonomické aktivity, silným trhem práce a inflací kolem dvouprocentního cíle,“ stojí v prohlášení Fedu. Sázky na dolar také podpořilo explicitní zmínění rekordně nízké nezaměstnanosti.

Pravděpodobnost zvýšení amerických úrokových sazeb v prosinci dosahuje po včerejším vyjádření 80 %. Pro rok 2019 jsou v plánu dle aktuální prognózy Fedu celkem tři úrokové hiky, na což aktuálně sází i samotný trh. Některé individuální odhady však očekávají mnohem pomalejší tempo (např. „jen“ dvě kola navyšování), přičemž hlavní argumentace se točí kolem pozdějších dopadů vyšších úrokových sazeb a (nejen) v souvislosti s tím i se zpomalující americkou ekonomikou. Zde svou roli sehraje nejen odeznění fiskálních stimulů, ale rovněž i silnější dolar a případné negativní dopady na podnikovou aktivitu spojené se sílícím protekcionismem poškozujícím především dodavatelské kanály.

Na druhé straně Atlantského oceánu včera Evropská komise představila svou makroekonomickou prognózu. Podle ní ekonomika Evropské unie poroste v letošním roce o 2,2 % a v roce následujícím zpomalí na 2 %. Současný odhad tak byl oproti poslední červencové prognóze navýšen o desetinu procentního bodu.

I přesto ale prognóza vyznívá spíše opatrně. S výjimkou predikce stále klesající nezaměstnanosti až na historické minimum varuje před obchodními válkami, problémy bankovního sektoru, vyšší cenou ropy a zpomalováním růstu ekonomik na celém světě.

Komisař pro hospodářské a měnové záležitosti, daně a cla Pierre Moscovici, který prognózu představil, varoval i před situací v Itálii, což se nakonec podepsalo na slabším euru. Trhy měly "problém" především s varováním ohledně rostoucího italského deficitu nad hranici 3 % v roce 2020, což by v podstatě znamenalo porušení pravidel EU. Italský vicepremiér Salvini poté včera pohrozil, že koalice vládních stran by se mohla rozpadnout, pokud se nenajde shoda na některých důležitých programových bodech. Moscovici, jak sám nakonec uvedl, ale věří, že dnešní jednání v Římě, kterého se bude osobně účastnit, povede k pozitivnímu výsledku.

Dnes nás ze zahraničních dat čeká pouze americký index cen výrobců za říjen. Aktuálně se dolar vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje kolem středového kurzu 1,1342 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,84 bodu. Během dne by se kurz měl pohybovat v rozmezí od 1,1372 do 1,1484 EURUSD.*

 

Evropská komise se vyjádřila i k české ekonomice, které předvídá zpomalení růstu z loňských 4,3 % na 3 % v letošním roce a o desetinu procenta méně v roce 2019. V roce 2020 by růst HDP měl být ještě o něco nižší a měl by dosáhnout 2,6 %.

Vedle predikce Evropské komise z českých dat mírně překvapila nižší než očekávaná nezaměstnanost. Ta v říjnu klesla ze 3 % na 2,8 %, což bylo ještě o desetinu procentního bodu pod očekáváním analytiků. Mírný rozdíl se ale na kurzu koruny významně nepodepsal. O to se spíše postaral vývoj oslabujícího eura, které srazil již zmiňovaný komentář Evropské komise ohledně Itálie.

Dnes nás čekají hned dvě klíčové události. Tou první je zveřejnění zápisu z listopadového zasedání České národní banky, vedle toho pak bude reportována inflace za říjen. V případě tempa růstu cen trh očekává meziměsíční růst z předchozího propadu -0,3 % na 0,4 %, meziročně by pak číslo mělo setrvat na 2,3 %. Odhad ekonomického týmu skupiny Roklen pracuje s o něco nižšími čísly, a to 0,3 % m/m a 2,2 % y/y.

Aktuálně se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje kolem středového kurzu 25,89 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,83 až 25,93 EURCZK a ve dvojici s dolarem od 22,54 do 22,76 USDCZK.*

 

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Autor: Dominik Stroukal
Zdroj: Roklen24

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Přečtěte si další články
Fed vzpruhou pro dolar, euro potopila Evropská komise