Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Fed vytáhl kanón, ale neohromil

Očima brokerů

Americký Fed srazil sazby na nulu, oznámil masivní kvantitativní uvolňování a centrální banky z celého světa koordinují nárůst dolarových swapů, a na krátkou dobu tak pomáhají zmírnit tlak na problém financování dolarových aktiv, ale v konečném důsledku nemusí tradiční prostředky na tuto výzvu vůbec stačit.

Světové centrální banky vytáhly přes víkend z klobouku všechny triky, které znají, a vše bylo završeno tím, že Fed snížil v neděli sazby o 100 bazických bodů, v rámci kvantitativního uvolňování nalil do ekonomiky dalších 700 miliard dolarů (pokladniční poukázky a cenné papíry kryté hypotékou) a kvůli známkám problémů s financováním dolarových aktiv centrální banky koordinovaně ohlásily rozšiřování dolarových swapových linií. S&P futures zareagovaly téměř okamžitě pohybem dolů, a vymazaly tak velkou část nečekaného pátečního pozdního zotavení, které bylo patrně inspirováno očekáváním nějaké akce přes víkend. Evropské indexy se v pondělí ponořily zase o něco hlouběji. Uprostřed této šílené honby za hotovostí a tlaků na financování dolarových aktiv, kdy je tolik aktiv po celém světě denominováno v dolarech, vypovídala tato reakce o závažnosti nákazy na všech trzích s aktivy. V nadcházejících dnech a měsících se k tomu budeme samozřejmě vracet, ale už již nyní tu existuje obrovské globální riziko redenominace, protože tento problém je mnohem větší než cokoli, s čím mohou centrální banky ještě přijít.

New York Times tvrdí, že dohoda mezi Kongresem a Bílým domem ohledně placené zdravotní dovolené a dalších opatření se bude týkat jen asi 20 % pracujících – a břemeno zajistit plat bude dál ležet na zaměstnavatelích. To jen ukazuje naprosté nepochopení rozsahu potřebné reakce, a tak lze očekávat, že američtí zákonodárci přijdou s ještě většími záchrannými balíky. Americký deficit se tak může oproti současnému stavu zdvojnásobit, případně vystoupat ještě výš (bilance Fedu patrně přímo exploduje). A to v USA problémy ještě ani pořádně nezačaly. Podívejme se na Dánsko, kde se vláda rozhodla zajistit všem zaměstnancům přímo zasaženým touto krizí garantovanou úroveň příjmů. Všimněme si také, že CDC vydalo pokyny, které doporučují zrušit pro příštích osm týdnů veškeré akce pro 50 a více osob. Nyní se místní úřady, ať už jde o města nebo státy, začnou těmito pokyny řídit a v tuto chvíli si nelze představit, jaká čísla březen a duben přinesou, když americká ekonomika stojí ze 70 % na službách a provoz se v podstatě zastaví.

Vybrané měny:

USD – chaotický vzestup dolaru dostal ráznou stopku, když Fed a další centrální banky otevřely swapové linky, ale dokáže se Fed postavit celému světu? Globální intervence u problému tohoto charakteru jsou i na Fed příliš velké sousto.

EUR – Prezidentka ECB Christine Lagardeová se po katastrofě na tiskové konferenci z minulého týdne evidentně radě guvernérů ECB omluvila, ale v pondělí se periferní rozpětí EU znovu rozšířilo – nadcházející měsíce budou kritickým testem životaschopnosti eurozóny. Musí začít pumpovat do systému hotovost a to brzy…

GBP – libra dostává pěkně na frak a my si pohráváme s myšlenkou větší expozice nejprve vůči euru a časem i americkému dolaru, i když panují značné obavy, že britská vláda řešení virové epidemie zpackala, a je tu riziko ještě extrémnějších tlaků, jestliže to bude muset rychle napravit.

Autor: John Hardy, vedoucí oddělení Forexu Saxo Bank

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Přečtěte si další články
Fed vytáhl kanón, ale neohromil