Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Fed stručně a jasně. Politiku v brzké době utahovat nebudeme

FX NEWS

Výstup z letošního prvního zasedání měnového výboru americké centrální banky je jasný a stručný. Politiku v brzké době utahovat nebudeme. Nejprve musíme dokončit to, co jsme začali, a tím je podpora ekonomické obnovy s cílem posunu směrem k dosažení plné zaměstnanosti a cenové stability.

Z hlediska hodnocení vývoje americké ekonomiky Fed uvedl následující. Dynamika obnovy ekonomické aktivity a zaměstnanosti v posledních měsících zmírnila, což se týká zejména sektorů, které byly nejvíce zasaženy dopady pandemie. Další vývoj bude silně záviset na průběhu koronavirové situace, včetně progresu v oblasti vakcinace.

Sazby zůstávají na technické nule, přičemž takto nízko zůstanou do doby, dokud centrální banka nebude pozorovat dosažení cílů v rámci duálního mandátu. Beze změny zůstávají i nákupy aktiv v měsíčním objemu 120 miliard dolarů, z toho 80 miliard ve státních dluhopisech a 40 miliard v hypotékou krytých cenných papírech. Tempo nákupů se nezmění, dokud Fed neuvidí významný posun kupředu směrem k cíli plné zaměstnanosti a cenové stability. Aktuální ekonomika je přitom stále daleko od těchto cílů. Je tedy pravděpodobné, že nějakou dobu potrvá, než uvidíme onen požadovaný „významný posun“. Od úplné obnovy jsme totiž ještě velmi daleko, uvedl guvernér Powell.

Ekonomická aktivita tak zůstává pod úrovní před pandemií. Její perspektiva je přitom velmi nejistá a se stále přítomnými značnými riziky poklesu. Naděje na lepší výhled je aktuálně spjata s proočkovaností ekonomiky. Existují ale důkazy podporující silný výhled ve druhé polovině roku, doplnil centrální bankéř a zdůraznil, že důvodem silné obnovy je zejména fiskální podpora, která je významná, a především nepřetržitá.

Co se týče výhledu inflace, Fed počítá s tím, že se na jaře projeví efekt srovnávací základny vedoucí k vyššímu meziročnímu tempu růstu cen, pravděpodobně nad 2 %. Poté je možné, že jakmile bude ekonomika opět plně otevřena a spotřeba vyletí nahoru, akceleruje i inflace. „Pro nás je však klíčové, aby nešlo o přechodné tlaky, které nakonec odezní. Cílíme na dosažení dlouhodobě pevně ukotvených inflačních očekávání, které se projeví v dlouhodobě udržitelném tempu růstu cen,“ vysvětlil Powell. To vše v souladu s revizí strategie měnové politiky zahrnující cílení průměrné inflace na 2 %, které – vzhledem k předchozímu podstřelování cíle – bude předcházet časově nevymezené období akcelerujícího tempa růstu cen nad ona 2 %.

Aktuální nastavení měnové politiky poskytuje podle hodnocení Fedu dostatek podpory. Powell vyzdvihl – dle jeho slov – velmi silnou forward guidance ohledně úrokových sazeb a nákupů aktiv, přičemž právě u programu QE spatřuje nejvíce prostoru pro změny. Spekulovat o nich, zejména ve smyslu snížení nákupů, je však podle guvernéra velmi předčasné.

„Prvně je potřeba vidět významný posun směrem k cílům, přičemž jakmile se do této situace budeme blížit, Fed dá vědět dostatečně s předstihem, že se tak děje,“ uvedl Powell. Centrální banka hodlá být v tomto směru velmi transparentní. Teď je každopádně příliš brzy o tomto přemýšlet, především pak spekulovat o konkrétním datu, uzavřel.

Celkově lze říci, že si Fed udržel rétoriku z konce minulého roku. Pozitivní je zdůraznění forward guidance ohledně nákupů aktiv, byť poněkud vágní, bez bližších detailů. I to je ale podle nás lepší než mlčení. Nedivili bychom se, kdyby se k tomuto tématu v dalších týdnech opět vyjádřili ostatní členové měnového výboru. Co však nepovažujeme za nejlepší počin, je vypuštění časového vymezení ohledně trvajících rizik poklesu. Nebýt Powellova střednědobého optimismu, který několikrát zopakoval, ze základního vyjádření centrální banky by se mohlo zdát, že ona rizika budou americkou ekonomiku zatěžovat dlouho, nikoli krátkodobě, jak vylučovací metodou vyplývá z Powellova vyjádření.

Autor: Jan Berka
Zdroj: Roklen24

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Přečtěte si další články
Fed stručně a jasně. Politiku v brzké době utahovat nebudeme