Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Fed potěšil dolarové medvědy. Ale na jak dlouho?

FX NEWS

Nervozita před zasedáním americké centrální banky byla patrná po většinu týdne. Výstup ze čtvrtečního setkání měnového výboru Fedu byl nakonec nad očekávání holubičí, což potěšilo především dolarové medvědy sázející na slabší americkou měnu. Otázkou však je, jak dlouho toto potěšení potrvá.

Fed se na svém březnovém zasedání rozhodl ponechat sazby beze změny v pásmu 2,25-2,5 %. To bylo trhem všeobecně očekáváno. Co však očekáváno nebylo, byla revize mediánu odhadovaného počtu kol navyšování sazeb v letošním roce z prosincových dvou na žádné. V příštím roce by pak mělo dojít na zhruba jedno zvýšení. Vedle toho centrální banka pro letošek snížila odhad růstu, byť, jak uvedl guvernér Powell, zůstane dle odhadů nadále solidní, stejně tak i inflace, u které byl kladen důraz na nižší inflační očekávání pohybující se pod cílem na 2 %.

Odhadovaná neutrální sazba dosahuje dle Fedu 2,8 %, což by naznačovalo další hiky v horizontu let 2020 a 2021. Trh však s tímto pohledem nesouhlasí. Naopak při pohledu na americkou výnosovou křivku je patrné, že se do hry čím dál více dostávají sázky na snížení úrokových sazeb. Například Fed Fund Futures naznačují téměř 50% pravděpodobnost snížení amerických sazeb, a to na začátku roku 2020. Z naší perspektivy je toto očekávání spíše přehnané. Pravda, v návaznosti na aktualizovanou prognózu se z původního odhadu jednoho navýšení sazeb ve druhé polovině roku přiklánímek ponechání úroků beze změny, na druhou stranu ale (zatím) nevidíme důvody k tomu, aby Fed přikročil k jejich snížení.

Každopádně platí, že další vývoj bude primárně určen daty přicházejícími z americké ekonomiky, přičemž, jak vyplynulo z rétoriky šéfa Fedu Powella, silnou roli v revizi sehrálo zahraniční dění a rizika, od brexitu přes obchodní spory až po zpomalování globální ekonomiky.

Co se týče vývoje dolaru, aktuálně plesají dolaroví medvědi. Dolarový index se posunul těsně nad 200denní klouzavý průměr, přičemž jeho proražení by bylo technicky považováno za medvědí signál. U eurodolaru pak při pohledu na třídenní graf pozorujeme, jak se 50denní klouzavý průměr zespodu přibližuje k 200dennímu, což lze považovat naopak za býčí signál naznačující další zisky eura.

Pokud bychom se na dolar zaměřili z fundamentálního a dlouhodobějšího pohledu, přikláníme se k možnosti jeho dalšího posílení v tenoru zhruba šesti měsíců. Potenciální zisky však považujeme za omezené, a to zhruba úrovněmi 1,1100-1,1200 EURUSD. Hlavním argumentem by v tomto případě měla být výkonnost americké ekonomiky ve srovnání se zbytkem světa, především s Evropou, umocněná opatrným přístupem ostatních centrálních bank, kde nejvíce vybočuje právě ECB.

Holubičí Fed by každopádně mohl podpořit rizikovější aktiva, zejména měny rozvojových trhů. Zajímavou příležitostí by - nejen vzhledem k nízké volatilitě - mohla být strategie carry trade, kde bychom se však spíše než k dolarovým párům přikláněli k eurovým.

Co se týče dnešního dne, očekáváme určitou konsolidaci zisků eura. Aktuálně se americká měna vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1399 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,01 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1330 do 1,1378 EURUSD.*

 

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Autor: Jan Berka
Zdroj: Roklen24

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Přečtěte si další články
Fed potěšil dolarové medvědy. Ale na jak dlouho?