Euro v tomto týdnu nová maxima pravděpodobně nepřidá
Dolar si po osmi týdnech ztrát připsal první ziskový týden na páru s eurem. CFTC report značí snižující se důvěru v euro. Technická analýza v rámci páru EURUSD nahrává pokračování pohybu do strany. Ekonomický kalendář dnes bude skoupý.
Americký dolar po osmi týdnech ztrát uzavřel obchodování na páru s eurem v zisku. Jedná se sice o první týden, který dolar dokázal udržet ve své režii, každopádně ve druhé konsolidační fázi aktuálního eurového trendu se nacházíme již prakticky celý srpen. Po červencové jízdě, kdy bylo euro prakticky nezastavitelné, se v první polovině srpna jeho síla začala vytrácet, když se cenový vývoj pohyboval poblíž dlouhodobé trendové linie z roku 2008.
Úterní výpad sice naznačoval, že by tato konsolidační fáze mohla být velmi krátká a že hranice 1,2000 EURUSD mohla být atakována již minulý týden, nicméně nestalo se tak, když dolar posiloval v reakci na středeční Fed minutes a následně na špatné výsledky evropských PMI indikátoru, a tak aktuální vývoj nahrává spíše pokračování v pohybu do strany. Eurovým ziskům v minulém týdnu vystavila stopku horní hranice širšího trendového kanálu, který by mohl udávat obchodní pásmo v dlouhodobém horizontu. Naopak užší rostoucí kanál by v rámci tohoto týdne mohl být otestován spíše na spodní hranici, která se bude nacházet poblíž 38,2% linie Fibonacciho retracementu z býčí eurové vlny roku 2017.
Na denním grafu ve prospěch tohoto scénáře mluví porušení trendové linie v rámci indikátoru RSI, kterou cenový vývoj respektoval přes pět měsíců. V průběhu srpna se zároveň spolu s porušením rostoucí trendové linie na tomto oscilátoru vytváří divergence, která značí, že by v dohledné době mohlo dojít k pozastavení eurových zisků. Indikátor DMI sice značí slábnoucí sílu trendu, i tak je ale na velmi vysokých hodnotách, které nadále značí přítomnost střednědobého trendu slabého dolaru.
Skepsi k výraznému posílení eura v tomto týdnu podporují i čerstvá data CFTC reportu, která ukazují, že hedgové fondy po šesti týdnech navyšování dlouhých pozic na euro otočily a longů na společnou evropskou měnu ubylo. Ubývalo zároveň i krátkých pozic, nicméně ne takovým tempem jako u těch dlouhých, a tak po dlouhé době došlo k poklesu čistého vyjádření dlouhých pozic na euro, což značí, že i smart money mohou být pro teď uspokojeny.
Mimo slábnoucí důvěru v euro CFTC report ukázal skokový propad dlouhých pozic na japonský jen, zatímco značný nárůst čistých dlouhých pozic zaznamenala britská libra. Ta se na páru s eurem již od května pohybuje do strany. Proti japonskému jenu si sice poslední dva měsíce připisuje zisky, hranici 140 jenů za libru se ale tomuto páru již přes týden nedaří prorazit. Jedná se sice o silnou technickou hranici odporu, nicméně půdu pro další testování této rezistence má libra dobře připravenou. Sledování vývoje na párech EURGBP a GBPJPY by tak v tomto týdnu mohlo přinést zajímavější podívanou nežli hlavní měnový pár EURUSD.
Dnes ráno byla zveřejněna domácí data. Zhoršení srpnové spotřebitelské nálady a naopak mírné zlepšení té podikatelské se ve výsledku projevilo v korunových ztrátách. Jinak by se měl začátek posledního prázdninového týdne nést v poklidném duchu, když z hlavních světových ekonomik žádná důležitá data nepřijdou. Za zmínění snad stojí jen index národní aktivity Chicagského Fedu ve 14:30.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Autor: David Jansa