Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Euro. Tolik pesimismu, že je čas nakupovat?

FX NEWS

Rok 2018 je pro euro ztraceným rokem. I tak se na trzích hovoří, v tomto případě jde konkrétně o případ banky JPMorgan Chase, o společné evropské měně. Z prvotního optimismu se většina FX stratégů a analytiků „vzpamatovala“ a začala hromadně osekávat výhled eura po zbytek roku. Existují však i výjimky, které tvrdí, že právě aktuální pesimismus je tím pravým důvodem pro buy EUR.

Není tomu tak dávno, kdy si evropská měna pod vahou geopolitického dění v Turecku a Itálii prošla poměrně slušným výplachem, který skončil dosažením 14měsíčního minima vůči dolaru. Jak však uvádí analytický tým londýnské společnosti Aviva Investors Global Services, tento výprodej by měl být za námi. Podle správce fondu Jamese McAleveyho by euro mělo v příštích dnech profitovat především z vidiny silnějšího růstu a z uklidnění politických rizik regionu.

„Myslím si, že pokud chce být někdo long euro, nastal ten pravý času na debatu,“ řekl McAlevey pro agenturu Bloomberg. „Evropský růst nám stále připadá atraktivní. Očekáváme mnohem více synchronizovanou obnovu v průběhu roku, a to ještě významnější než v případě Spojených států. Euru by se mělo dařit i z několika dalších důvodů, jako je například přebytek běžného účtu, ústup italského rizika a tak dále,“ dodal.

Pravdou je, že tento optimismus nesdílí většina trhu. Nejlépe o tom svědčí výhled agentury Bloomberg, u kterého byla predikce EURUSD ke konci roku snížena z březnových 1,270 dolaru za euro na 1,17 EURUSD. Již zmiňovaná banka JPMorgan upravila výhled z 1,20 EURUSD na 1,12 EURUSD. Banka UBS je pak o něco pozitivnější. Její výhled byl upraven z 1,25 EURUSD a 1,20 EURUSD. A zaměříme-li se na nekomerční sázky hedgových fondů na long eura, od dubna pozorujeme konstantní pokles. V posledních týdnech se dokonce propadly do záporu, konrk. na -4841.

Co se týče aktuálního týdne, euro jej odstartovalo poměrně pozitivně, když se vůči dolaru krátce dostalo až nad hranici 1,168 EURUSD. K ziskům společné měně pomohla především informace o dosažení dohody mezi USA a Mexikem v rámci jednání o dohodě o volném obchodu, která má nahradit NAFTA. V tuto chvíli se čeká, zda se tím samým směrem vydá i Kanada.

Dnešní den bude na data relativně skoupý. Z eurozóny se dočkáme peněžního agregátu M3 za červenec, z USA pak přijde například spotřebitelská důvěra za srpen a richmondský Fed index. Aktuálně se USD vůči euru obchoduje na 1,167 EURUSD, dolarový index se nachází na hodnotě 94,85 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,156 do 1,170 EURUSD.*

 

Koruna si na začátku týdne připsala zisky. Pomohl nejen optimismus na euru, zřejmě „zafungovaly“ i bankovní prázdniny v Londýně.

Dnes nás žádná domácí data nečekají. V rámci týdne budeme vyhlížet pátek, kdy bude zveřejněna první revize HDP za druhý kvartál. Aktuálně se CZK obchoduje na 25,71 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,70 až 25,78 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,02 až 22,22 USDCZK.*

 

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Autor: Jan Berka
Zdroj: Roklen24

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Přečtěte si další články
Euro. Tolik pesimismu, že je čas nakupovat?