Euro a data. Bude společná měna ještě slabší?
Euro nemůže najít své dno, a tak od začátku února vůči dolaru ztratilo již 2,5 %. Dnešní zveřejnění PMI indikátorů ukáže, zda se společná měna dokáže vzpamatovat nebo bude pokračovat posun k dalším minimům od roku 2017. Koruna si tento týden vybrala oddychový čas, když koriguje své zisky a obchoduje se okolo 25,00 EURCZK.
Dnešní ráno bude patřit evropským datům. Únorové statistiky PMI budou zveřejněny za Francii, Německo, Vekou Británii a eurozónu. Všechny zveřejňované údaje ohledně aktivity v průmyslu počítají s poklesem. Ve Francii se očekává pokles na 50,7 z lednových 51,1 bodu. Německo by dle tržních očekávání mělo zpomalit na 44,8 z 45,3 bodu za minulý měsíc a pokles o 0,5 bodu se očekává i za eurozónu jako celek, konkrétně se počítá s poklesem na 47,4 ze 47,9 bodu. Británie by měla vykázat pokles na 49,7 z předchozích 50 bodů.
Indikátory PMI za USA budou zveřejněny v 15:45 a i tam trh počítá s poklesem, nicméně oproti evropským zemím by měla statistika stále vykázat vyšší hodnoty. Tržní očekávání počítají s 51,5 body oproti 51,9 za minulý měsíc v oblasti průmyslu. Oblast služeb bude stagnovat na 53,4 bodech, což značí stále solidní kondici americké ekonomiky.
Kurz eurodolaru, který se od druhé poloviny roku 2018 obchoduje v úzkém medvědím kanálu, se aktuálně dostal na jeho dno a vytváří nová minima, kde se kurz naposledy pohyboval v roce 2017. Euro je zároveň vůči dolaru na nejvíce přeprodaných hodnotách za rok a půl, když se indikátor relativní síly RSI na denním grafu dostal na 21,08 bodu. Trendový indikátor Directional Movement Index (DMI) potvrzuje přítomnost trendu, když se na denním grafu nachází na 34,95 bodech.
IG Client Sentiment indikátor poskytovaný serverem DailyFX již minulý týden indikoval poměr dlouhých pozic vůči krátkým v poměru 3,3 ku 1. Typicky kontrariánský přístup by tedy napovídal k dalšímu oslabování eura. Na kratších časových rámcích jsme však svědky zpomalení trendu, přičemž nemožnost značnějšího prolomení hranice 1,0800 EURUSD by tak mohla vyznít v jistou korekci. K silnějšímu pohybu ve prospěch eura je však za potřebí pozitivní překvapení ohledně kondice evropského průmyslu. První oblastí rezistencí pro eurodolar bude fibonacciho 76,4% úroveň z býčí vlny roku 2017 na hodnotě 1,0864 a swing low ze začátku října minulého roku na hodnotě 1,0879. K jisté korekci by také napovídala situace na dolarovém indexu, který se pohybuje v těsné blízkosti hranice 100 bodů, což je silná psychologická hranice odporu.
Koruna tento týden korigovala zisky vůči euru a opět se obchoduje nad hranicí 25,00 EURCZK. Po jejím posílení o 50 haléřů od začátku února je to tedy další korekce, po které koruna bude mít možnost vykročit zpět směrem k silnějším hodnotám. Během včerejšího odpoledne se kurz dostal až na 25,10 EURCZK, poté však koruna posílila a uzavřela o čtyři haléře níže. Momentálně se koruna obchoduje uvnitř oblasti odporu 25,03-07, což jsou swing lows z druhé poloviny ledna.
Koruně neprospívá ani slabé euro, které během tohoto týdne s sebou stáhlo všechny měny regionu. Polský zlotý i maďarský forint od pondělí odepsaly vůči euru téměř shodně okolo 0,75 %. Česká koruna od začátku roku ignorovala svou historicky silnou korelaci s eurem, nicméně tento týden se zdá, že se koruna vrací ke svému stereotypu. Pro další vývoj ohledně koruny tak bude důležitá kondice evropské ekonomiky.
Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Autor: David Jansa