Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

ECB a velká rekalibrace s malým dopadem na euro

FX NEWS

Týden klíčového evropského dění se pomalu blíží ke svému konci. Obchodní brexit vyřešen nebyl, na dnes začínajícím summitu EU už bychom se, alespoň co se týče evropského rozpočtu, mohli dočkat o něco pozitivnějšího výstupu. Ve stínu těchto událostí zasedá ECB. Ta podle nás představí hned několik změn měnové politiky, které, pokud bude splněna predikce trhu, budou mít na kurz eura spíše menší vliv.

Guvernérka ECB Lagardeová na posledním, tedy na říjnovém, zasedání oznámila, že centrální banka chystá velkou rekalibraci nástrojů měnové politiky navazující na aktualizovanou prognózu. Od té doby jsme vyslechli množství komentářů, které trhy navedly k tomu, co lze na dnešním zasedání očekávat. Změn by mělo být hned několik. Jednat by se mělo o nástroje podporující nižší tržní sazby, užší spready a nižší volatilitu. Vedle toho půjde o zajištění dodávek likvidity do bankovního systému, který by ji měl následně „poslat“ do reálné ekonomiky s cílem podpory agregátní poptávky, a tedy i inflace a inflačního výhledu.

Do první zmiňované skupiny spadají nákupy aktiv. ECB má k dispozici „klasické“ nákupy v rámci programu QE, tzv. program APP, u kterého jsou nastavena omezení jako kapitálový klíč či maximální limit u jednoho emitenta. Mnohem komfortnějším nástroj je v dnešní situaci pandemický program nákup aktiv, tzv. PEPP, který centrální banku svazuje výrazně méně. Jistá pravidla u něj nastavena jsou, ale jak se letos ukázalo, jejich dodržování je vlažnější.

Předpokládáme, že ECB pozmění primárně program PEPP, a to navýšením jeho objemu o 500 miliard euro na celkových 1,85 bilionu euro a prodloužením doby trvání z června 2021 minimálně až na konec roku 2021. U programu APP by mohlo dle některých odhadů dojít na navýšení měsíčního tempa nákupů z 20 miliard euro na 40 miliard. Část trhu spekuluje i o tom, že by ECB v rámci nákupu dluhopisů soukromého sektoru mohla, podobně jako americký Fed, začít skupovat i firemní dluhopisy s neinvestičním ratingem, tzv. „padlé anděly“ (Fallen Angels).

Zástupci ECB již dříve uvedli, že současná situace ani tak nepotřebuje další výrazné uvolnění měnových podmínek prostřednictvím nákupů aktiv. V tomto směru by totiž stačilo, aby podmínky zůstaly na současných úrovních. Co je však důležité, je možnost pohybu po výnosové křivce směrem k delším duracím. To ostatně řeší i americký Fed (psali jsme zde), v případě ECB ale nečekáme žádný „závazek“, zejména u programu PEPP, ať už z hlediska tempa nákupů či durace, který by více či méně připomínal jakoukoliv formu cílování výnosové křivky.

Další opatření by se měla týkat cílených dodávek dlouhodobé likvidity v rámci programu TLTRO. Jeho třetí kolo by mělo končit v březnu 2021. Vzhledem k tomu, že právě tento program ECB považuje za klíčový zdroj úvěrů proudících do ekonomiky, můžeme očekávat jeho prodloužení za první čtvrtletí příštího roku, prodloužení splatnosti a zároveň i celkové uvolnění podmínek, včetně snížení nejnižší možné sazby nacházející se aktuálně na 50 bazických bodech pod depozitní sazbou. ECB se v tomto směru může odrazit od nedávného průzkumu, který ukázal utahování evropských úvěrových podmínek, což je za koronavirové situace nežádoucí.

Zaměříme-li se na depozitní sazbu, část trhu sází na její pokles, zejména během příštího roku, my se však přikláníme k její dlouhodobé stabilitě na současné úrovni -0,5 %. Její stabilita by mohla implikovat i stabilitu nastavených podmínek odstupňovaného úročení přebytečných rezerv (nad minimální požadavek). Tento nástroj u vybraných institucí snímá efekt záporné sazby a týká se objemu rezerv o velikosti šestinásobku požadovaného minima. Objevují se ale i odhady pracující s navýšením ze šestinásobku na osminásobek.

Zveřejněna bude také aktualizovaná prognóza. V souvislosti s ní se bude zajímavé sledovat případné komentáře k vakcíně proti koronaviru. Nečekáme, že by ECB vakcínu do prognózy zakomponovala, guvernérka Lagardeová by však mohla zmínit, že v příštích výhledech by role očkování ve vztahu k výhledu mohla být větší. Jisté je, že pro čtvrtý kvartál letošního roku a první příštího bude výhled růstu patrně nižší z důvodu druhé vlny pandemie. Druhá polovina roku 2021 by již mohla vypadat ve srovnání s poslední prognózou lépe, a to právě díky vakcíně. Celkově bychom se mohli dočkat mírného zhoršení výhledu pro příští rok. Podobně by tomu mohlo být u výhledu inflace, byť v jejím případě se budeme soustředit především na delší výhledy, tedy na rok 2022 a 2023.

Ve spojení s inflací a inflačním výhledem bychom se měli dočkat komentářů k euru. To v posledních týdnech posílilo nad hranici 1,2000 EURUSD (týdenní analýzu měnového páru EURUSD naleznete zde), která letos několikrát zafungovala jako úroveň slovní intervence ECB, konkrétně hlavního ekonoma Philipa Lanea. Lagardeová bude v tomto směru patrně argumentovat především globálně slabým dolarem. U nominálního efektivního kurzu ECB, který poměřuje euro oproti koši měn hlavních obchodních partnerů eurozóny, byla situace chvíli o něco příznivější, když od zhruba poloviny září velmi pozvolna a mírně oslaboval. V prosinci však opět vystřelil směrem k hodnotám z léta. Podle nás to však pro ECB nebude důvod k silné slovní intervenci, zejména když index aktuálně opět padá. Zaznít by ale mělo, že banka kurz eura pozorně sleduje, ale necílí ho.

Celkově by dnešní zasedání mělo vyznít více v holubičím stylu. Vzhledem k očekávaní trhu by však vliv na kurz eura neměl být jakkoliv výrazný. Počítáme s tím, že se udrží kolem hranice 1,2000 EURUSD, citelnější pokles pod ní nečekáme. K tomu by mělo přispět i další dění, zejména pak summit EU. Na něm by mělo být rozhodnuto o společném evropské rozpočtu a plánu obnovy, byť zřejmě ne hned dnes. Oběma fiskálním stimulům, na které mimochodem Lagardeová také poukáže, klacky pod nohy házelo Polsko a Maďarsko. Podle včerejších zpráv však země dosáhly dohody s Německem, tudíž by se o rozpočtu mohlo jednat bez zásadních problémů. Jiným tématem je brexit. U něj bychom však čekali větší dopady na libru než na euro.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Autor: Jan Berka
Zdroj: Roklen24

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Přečtěte si další články
ECB a velká rekalibrace s malým dopadem na euro