Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Dolar znovu naznačuje pohyb vzhůru

Očima brokerů

Postoj k riziku je v současnosti vrtkavý, a tak je americký dolar poté, co se předseda amerického Fedu Jay Powell ve středu otevřeně vyjádřil proti použití politiky záporných úrokových sazeb, znovu na vzestupu. Dolarový pár hlavních světových měn EUR/USD se dál drží poblíž velmi odolné úrovně.

Šéf amerických Federálních rezerv Jay Powell ve středu vyloučil, že by Fed zvažoval využití záporných úrokových sazeb jako vhodného nástroje své politiky. Doslova uvedl: „Postoj komise k záporným sazbám se nezměnil. Něco takového vůbec neřešíme.“ Namísto toho Powell zdůraznil potřebu fiskálních nástrojů, které by pomohly krizi vyřešit. Předpokládat, že Fed ví, kam svými politickými kroky vlastně míří, je samozřejmě poněkud bláhové. Realita totiž zatím predikce Fedu vždy neomylně zesměšnila, ať už šlo o Bernankeho hodnocení rizik realitní bubliny spojené se sub-prime hypotékami nebo o Powellovu otočku v roce 2019, kdy se Fed rozhodl přifouknout svou bilanci a snížit sazby. Powellův projev a negativní reakce trhu, která následovala, způsobily, že americký dolar a hlavně japonský jen zamířily směrem vzhůru.

V současnosti vyvolalo chování trhu pohyb cen naznačující možnost výraznějšího posílení dolaru, ale ten už má za sebou v poslední době několik podobných pokusů, které nakonec nikam nevedly, takže tomu, že už je to konečně tady nikdo příliš nevěří. Existuje však jeden faktor, který naznačuje, že bychom toto riziko neměli zcela ignorovat, a tím je vrtkavý postoj k riziku na akciových trzích spolu s výprodejem ETF s korporátními obligacemi, který probíhá v posledních několika dnech a který se časově překrývá s dobou, kdy začal Fed tyto dluhopisy nakupovat.

Graf: EUR/USD

Dopadne čekání na to, až EUR/USD půjde níž, stejně jako čekání na Godota? Z oblasti kolem 1,0800 se nechtěl tento dolarový pár vymanit ani před krizí způsobenou Covidem 19. Jestli se má však někam pohnout, musí ji natrvalo opustit. Bez propadu EUR/USD lze jen těžko tvrdit, že USD nějak výrazně prolomil pásmo, ovšem něco takového by mohlo dál zhoršit rozkolísané nálady jinde na trhu, které se pak už nevymaní ze začarovaného kruhu. Vždyť pohyb USD směrem vzhůru by mohl vyvolat obavy o kritický směnný kurz USD/CNY, až se oblast kolem 7,20 při větším vzestupu dolaru ocitne pod palbou.

Vybrané měny:

USD – s tím, jak ochlazuje postoj k riziku, dolar posiluje – zatím nejde o nic extrémního, ale dál sledujme, zda se nezvýší volatilita a momentum – zejména v případě páru EUR/USD, který je klíčem k tomu, aby mohl dolar významněji stoupat.

EUR – jak jsme zmínili výše, současná úroveň představuje klíčovou aktivační úroveň pro volatilitu páru EUR/USD, ale i v případě EUR/JPY jsme si všimli, že se tváří, že má znovu nakročeno směrem dolů. Existenční rizika EU se zatím na trhu významně neprojevují, ale středeční námitka Petera Hubera z německého Ústavního soudu, že ECB není pánem všehomíra, zcela nezapadla, a tak tento problém dále sledujme. Stejně jako proces vytváření a financování víceletého finančního rámce MFF (rozpočtu EU na příštích 7 let).

GBP – trhy nejsou riziku příliš nakloněné, a tak libra není vyhledávanou měnou. EU bude patrně ještě nějakou chvíli svádět vnitřní boje o rozpočet, takže je otázkou, nakolik se bude moct věnovat vztahům s Velkou Británií v přechodném období po brexitu. Mezitím je třeba zdůraznit naše obavy ohledně nevyrovnané britské zahraniční obchodní bilance. Pokud propad GBP/USD vydrží, bude nás dál zajímat hladina 1,2000.

Autor: John Hardy, vedoucí oddělení Forexu Saxo Bank

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Přečtěte si další články
Dolar znovu naznačuje pohyb vzhůru