Jednou z nejsledovanějších zpráv včerejšího dne byla německá inflace. Ta překvapila nepříjemně. Očekávalo se, že meziročně v srpnu poroste o 0,1 %, přičemž nakonec stagnovala. Z červencového poklesu o 0,1 % jde stále o pohyb očekávaným směrem, ale výsledek krásně ukazuje, jak podivuhodné jsou výsledky kolem nuly. Rozdíl desetiny procentního bodu znamenal pohyb z poklesu do stagnace místo z poklesu do růstu. Výsledek je tak zvláštním mixem zklamání i úlevy.
I tak šlo o výjimečný okamžik. Poprvé za více než čtyři roky ceny v Německu klesly. Meziměsíčně totiž německé ceny ve spotřebním koši spadly o 0,1 %, přičemž se očekávala stagnace. Harmonizovaná inflace je na tom jak meziročně, tak meziměsíčně ještě o desetinu procentního bodu hůř.
Také Itálie je na tom hůře, než jsme si mysleli. Po revizi padá HDP meziročně o 17,7 % (původně 17,3 %) a mezikvartálně o 12,8 % (původně 12,4 %). O jeden procentní bod oproti minulému číslu je po revizi i Belgie. Jakkoliv by úpravy, byť o jednu desetinu procentního bodu, neřkuli o čtyři desetiny, bývaly byly signálem k pohybům na finančních trzích, ve světle obřích propadů šlo jen o kosmetické změny.
Své slovo včera dostali centrální bankéři, zejména představitelé amerického Fedu. Víceguvernér Fedu Richard Clarida se rozpovídal o změnách americké měnové politiky. Dle něj byl Fed úspěšný a masivní kvantitativní uvolňování se osvědčilo. Přesto ale měnový výbor svou politiku revidoval a začal cílovat průměrnou inflaci. Clarida však tvrdí, že to neznamená, že by původní měnová politika nebyla úspěšná. Pouze se změnila doba a s ní se musí změnit i měnová politika.
Včerejšek byl jednoznačně eurový. Společná evropská měna si připsala 0,2 %, když kolem poledne začala posilovat až nad 1,1960 EURUSD s korekcí k 1,1930 EURUSD. Dolar je tak nejníže od května 2018. Na úrovni 1,1900 k euru byl v roce 1998, poté v roce 2003 a od roku 2006 do konce roku 2014. Poté se nad tuto úroveň krátce vrátil v letech 2017 a 2018. A nyní. Výhled na pár EURUSD pro tento týden (36. týden roku 2020) naleznete zde.
Koruna včera neměla svůj den a oslabovala proti euru i dolaru. K euru odepsala 15 haléřů na 26,26 EURCZK, k dolaru potom 8 haléřů na rovných 22 USDCZK, přičemž se během většiny dne pohybovala nad touto hranicí. Dnešek bude na data mnohem zajímavější než včerejšek. Vedle českého HDP a německé nezaměstnanosti se také zveřejní PMI indexy.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Autor: Dominik Stroukal
Zdroj: Roklen24