Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Dolar slábne, ale centrální bankéři tvrdí, že se jim daří

FX NEWS

Americkému dolaru se už delší dobu nedaří, a je tak nejslabší za více než dva roky. Cílem amerických centrálních bankéřů však není silný dolar, takže nepřekvapí tvrzením, že jsou ve své činnosti úspěšní. Přesto se rozhodli změnit svou politiku.

Jednou z nejsledovanějších zpráv včerejšího dne byla německá inflace. Ta překvapila nepříjemně. Očekávalo se, že meziročně v srpnu poroste o 0,1 %, přičemž nakonec stagnovala. Z červencového poklesu o 0,1 % jde stále o pohyb očekávaným směrem, ale výsledek krásně ukazuje, jak podivuhodné jsou výsledky kolem nuly. Rozdíl desetiny procentního bodu znamenal pohyb z poklesu do stagnace místo z poklesu do růstu. Výsledek je tak zvláštním mixem zklamání i úlevy.

I tak šlo o výjimečný okamžik. Poprvé za více než čtyři roky ceny v Německu klesly. Meziměsíčně totiž německé ceny ve spotřebním koši spadly o 0,1 %, přičemž se očekávala stagnace. Harmonizovaná inflace je na tom jak meziročně, tak meziměsíčně ještě o desetinu procentního bodu hůř.

Také Itálie je na tom hůře, než jsme si mysleli. Po revizi padá HDP meziročně o 17,7 % (původně 17,3 %) a mezikvartálně o 12,8 % (původně 12,4 %). O jeden procentní bod oproti minulému číslu je po revizi i Belgie. Jakkoliv by úpravy, byť o jednu desetinu procentního bodu, neřkuli o čtyři desetiny, bývaly byly signálem k pohybům na finančních trzích, ve světle obřích propadů šlo jen o kosmetické změny.

Své slovo včera dostali centrální bankéři, zejména představitelé amerického Fedu. Víceguvernér Fedu Richard Clarida se rozpovídal o změnách americké měnové politiky. Dle něj byl Fed úspěšný a masivní kvantitativní uvolňování se osvědčilo. Přesto ale měnový výbor svou politiku revidoval a začal cílovat průměrnou inflaci. Clarida však tvrdí, že to neznamená, že by původní měnová politika nebyla úspěšná. Pouze se změnila doba a s ní se musí změnit i měnová politika.

Včerejšek byl jednoznačně eurový. Společná evropská měna si připsala 0,2 %, když kolem poledne začala posilovat až nad 1,1960 EURUSD s korekcí k 1,1930 EURUSD. Dolar je tak nejníže od května 2018. Na úrovni 1,1900 k euru byl v roce 1998, poté v roce 2003 a od roku 2006 do konce roku 2014. Poté se nad tuto úroveň krátce vrátil v letech 2017 a 2018. A nyní. Výhled na pár EURUSD pro tento týden (36. týden roku 2020) naleznete zde

Koruna včera neměla svůj den a oslabovala proti euru i dolaru. K euru odepsala 15 haléřů na 26,26 EURCZK, k dolaru potom 8 haléřů na rovných 22 USDCZK, přičemž se během většiny dne pohybovala nad touto hranicí. Dnešek bude na data mnohem zajímavější než včerejšek. Vedle českého HDP a německé nezaměstnanosti se také zveřejní PMI indexy.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Autor: Dominik Stroukal
Zdroj: Roklen24

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Přečtěte si další články
Dolar slábne, ale centrální bankéři tvrdí, že se jim daří