Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Dolar po zasedání Fedu oslabil. Koruna profituje na celé čáře

FX NEWS

Fed na svém včerejším zasedání navýšil americké úrokové sazby o 25 bazických bodů. Pokračoval tak ve vytyčeném směřování měnové politiky, a to i přes problémy v americkém, ale i evropském bankovním sektoru. Nové pásmo amerických úrokových sazeb je tak nyní 4,75 až 5 %. Jedná se o nejvyšší úroveň od roku 2007. Členové FOMC se vyjádřili ve smyslu, že americký bankovní systém stále považují za zdravý a odolný. Samozřejmě ale cítí rostoucí nejistoty dopadu krachu tří amerických bank na bankovnictví a výkon americké ekonomiky.

Záležet bude na vývoji situace v americkém bankovním sektoru a jejím vlivu na výkon ekonomiku. Problémy s likviditou a hrozba úvěrové krize budou zřejmě tlačit na zpomalení americké ekonomiky. Fed by v takovém případě zřejmě nemusel ochlazovat ekonomiku a inflační tlaky dalším navyšováním úrokových sazeb. V jednání bude mít své místo i obava, aby se ekonomika USA neochladila příliš. Je zřejmé, že úkol americké centrální banky se v posledních týdnech stal podstatně složitějším, kdy ve svých rozhodnutích musí balancovat mezi tlumením inflace, zaměstnaností a rizikem bankovní krize.

I přesto lze vnímat deváté zvýšení sazeb v řadě navzdory problémům v bankovním sektoru jako signál, že boj s inflací stále zůstává prioritou Fedu. Po zasedání byly zveřejněny prognózy dalšího vývoje úrokových sazeb a tzv. dot plot graf, které ukazují na navýšení sazeb nad 5 % do konce roku 2023. Členové FOMC navíc očekávají, že vyšší úroveň sazeb přetrvá po delší dobu, než bylo původně očekáváno, a navýšili proto prognózu sazeb pro rok 2024 z 4,1 % na 4,3 %.

Data z konce roku 2022 ukazovala na zpomalování inflace. Nová čísla už tak pozitivní nádech nepřináší. I proto došlo k navýšení očekávané míry inflace v roce 2022 o 0,2 procentního bodu na 3,3 %. Mírně se snížil i výhled nezaměstnanosti na 4,5 % a růst HDP byl snížen na 0,4 % ve srovnání s prosincovými odhady. Fed upravil svůj odhad růstu HDP pro rok 2024 z původních 1,6 % na 1,2 %. V ostatních oblastech se výhled pro rok 2024 výrazně neměnil.

Na více holubičí rétoriku Fedu a možné ukončení cyklu navyšování sazeb reagoval dolar oslabením a dostal se do blízkosti minim z letošního roku. V rétorice Fedu na včerejším zasedání totiž chyběla informace o tom, že v průběhu roku očekávají navyšování cílové úrovně sazeb. Ve hře je ale stále ještě jedno navýšení sazeb o 25 bodů. Pro srovnání v Evropě trhy očekávají navýšení o 50 bodů, což v současné době tlačí na silnější euro proti dolaru. Slabšímu dolaru přispívají samozřejmě i nejistoty dopadu problémů v bankovním sektoru na výkon tamní ekonomiky. Slabší dolar pak pomáhá koruně, která sílí jak v páru proti americké, tak i evropské měně.

Autor: Pavel Peterka
Zdroj: Roklen24

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Přečtěte si další články
Dolar po zasedání Fedu oslabil. Koruna profituje na celé čáře