Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Dolar nejslabší od ledna 2015. Co se stalo? A co koruna?

FX NEWS

Koruna se v minulém týdnu bez absence klíčových dat pohybovala v úzkém pásmu pěti haléřů. Dolar nabral další ztráty po nervozitě kolem dluhového stropu a zasedání centrálních bankéřů v Jackson Hole, kde od předsedkyně Fedu Janet Yellenové nezaznělo kolem utažení měnové politiky téměř vůbec nic. Nejdůležitější zprávou tohoto týdne bude revize tuzemského hrubého domácího produktu (HDP) za druhý kvartál.

Páteční setkání centrálních bankéřů v Jackson Hole nepřineslo žádná překvapení. Šéfka Fedu totiž k měnové politice a jejímu případnému utahování neřekla vůbec nic. Euro se dostalo vůči dolaru nad hranici 1,19 EURUSD, což je nejvyšší úroveň od ledna 2015, závěrečná cena byla 1,1924 EURUSD.

Naopak Mario Draghi, prezident Evropské centrální banky, nebyl na symposiu ani jestřábí ani holubičí. Po jestřábím proslovu centrálních bankéřů z června na fóru ECB, kde centrální banka naznačila dřívější utahování měnové politiky, se vrcholní politici v Jackson Hole rozhodli pro „koordinované ticho“. Draghi upozornil na to, že volný obchod a globální spolupráci ohrožuje protekcionismus.

Dalším důvodem slábnoucího dolaru může být také záležitost ohledně dluhového stropu v USA. Pokud by americká vláda nezískala od Kongresu souhlas k dalšímu navýšení úvěrového stropu, mohly by již začátkem října americké vládě dojít finance. Nově se celou záležitostí začala zabývat mezinárodní agentura Fitch, která by mohla USA snížit rating. K tomu by nejspíše došlo za předpokladu, že by se americká vláda ocitla v prodlení při splácení dluhu. Slabý dolar se také promítl do české koruny a oslabil k závěrečným 21,88 USDCZK.

Na koruně byl v minulém týdnu relativně klid. Česká měna se obchodovala v úzkém rozmezí pěti haléřů a až na spotřebitelskou důvěru v Česku, která dopadla lépe, než se čekalo, byli investoři spíše naladěni na konec prázdnin. Koruna tak mohla být ovlivněna jedině daty ze zahraničí, a to zejména těmi z Německa, index IFO i revidovaný HDP spíše překvapily.

Právě na revizi HDP za druhý kvartál v Česku se investoři soustředí v tomto týdnu, což je zároveň i nejdůležitější událostí tohoto týdne. Koruna by se mohla vymanit z velmi úzkého pásma, ve kterém se pohybuje již dva měsíce. Mohla by zamířit na nová pointervenční minima, klíčové však bude proražení psychologické hladiny 26,00 EURCZK. Koruně při páteční závěrečné ceně 26,08 EURCZK chybí zdolat pouhých osm haléřů.

Průraz však neočekáváme během dnešního dne, jelikož kalendář bude na data poměrně chudý, a tak trhy pravděpodobně budou ještě vstřebávat páteční zasedání v Jackson Hole.

Dnešní scénář EURUSD vidíme v pásmu 1,1900 – 1,1924. Dolar proti koruně pak odhadujeme v rozmezí 21,90 – 22,00 USDCZK. Koruna by se měla vůči euru pohybovat od 26,00 – 26,08 EURCZK.

Radek Pavlíček
Zdroj: Roklen24

Čtěte také:
Dlouhodobé náhledy na GBP a USD
Intermarket analýza:Zajímavé příležitosti ke zobchodování
Jimmyho týdenní Forex výhled 28.8.-1.9.2017

 

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Přečtěte si další články
Dolar nejslabší od ledna 2015. Co se stalo? A co koruna?