Devizový trh expanduje. Nadvláda dolaru pokračuje
Světový devizový trh expanduje. Hodnota obratu denních obchodů vzrostla dle Banky pro mezinárodní vypořádání na více než 6 bilionů dolarů, největší podíl přitom drží měnové deriváty. Králem všech transakcí pak zůstává americký dolar, jehož podíl výrazně převyšuje ostatní měny.
Objem spotových obchodů sice za poslední tři roky expandoval o 20 %, což odpovídá dennímu obratu 2 biliony dolarů, jejich podíl na celkové aktivitě ale klesl na 30 % oproti 33 % z roku 2016 a 38 % z 2013. Denní obrat derivátových obchodů vzrostl od roku 2016 o více jak třetinu na 3,2 bilionu dolarů. To - zejména v poslední době - reflektuje rostoucí poptávku po měnovém zajištění spojenou například s nejistotou ohledně obchodních sporů a geopolitických rizik.
Králem všech devizových obchodů zůstává americký dolar. Ten je dle BIS součástí téměř devíti transakcí z deseti. Jeho celkový podíl dosahuje 88 %, hned za ním se nachází euro s 32 % - u obou pozorujeme nárůst podílu oproti době před třemi lety. Rostl rovněž podíl měn tzv. rozvojových trhů, který dle banky dosáhl 25 %. Citelný vliv na to přitom měly především asijské měnové páry jako hongkongský dolar, čínský jüan, indická rupie či korejský won. Opačná situace je na japonském jenu, jehož podíl klesl z více jak 20 % na cca 17 %. BIS tento pokles spojuje například s propadem volatility globálních FX trhů z dubna letošního roku, a to na nejnižší hodnoty od roku 2014.
Ze studie rovněž vyplývá, že čím dál tím větší podíl na měnových obchodech drží vedle bank i některé nebankovní instituce, jako je například market maker XTX Markets. Podle průzkumu Euromoney dosahuje tato firma čtvrtého největšího podílu na globálním FX trhu hned za Citigroup (7,9 %), Deutsche Bank (8,4 %) a JPMorgan Chase (9,8 %).
Zaměříme-li se na jednotlivá území, citelný pokles podílu na FX obchodech byl pozorován v případě USA, a to na 17 %. Nejvýznamnější kus koláče drží Velká Británie, která si i přes strašák brexitu udržela 43% podíl. Významný posun pak byl pozorován u Číny, která se dostala na osmé místo největšího centra FX obchodů. Podíl čínského jüanu na celkových devizových obchodech však vzrostl jen málo, což je důsledek jeho slabé pozice z hlediska světové rezervní měny.
Král dolar ukazuje svou sílu
Nejen vzhledem k podílu americké měny na celosvětových devizových obchodech lze říci, že poptávka po zelených bankovkách jen tak neochabne. Potvrzuje to i vývoj ze začátku týdne, kdy se dolar vůči euru posunul krátce pod hranici 1,1000 EURUSD. Za hlavní faktor sílícího USD lze označit přesun obchodníků směrem k bezpečnějším aktivům.
K tomu, že by americká měna mohla dále posilovat, přispívá více faktorů. Z poslední doby lze zmínit zářijový deadline kvartální splátky korporátních daní (pouze dočasný vliv), vedle toho možnost více jestřábího výstupu ze středečního zasedání Fedu, zejména ve spojení s inflací a inflačními očekáváními, do nichž by mohla promluvit vyšší cena ropy. Otázkou je, jak Powell a spol. vyhodnotí vliv (relativně slušných) vnitřních faktorů oproti těm vnějším, kde do výhledu vstupuje trvající riziko eskalace obchodních sporů. Ve hře je rovněž posun ve vyjednávání USA a Číny – poslední informace uvádí, že se do Spojených států chystá náměstek čínského ministra financí.
Dnes budeme ve spojitosti s eurodolarem sledovat data jako německý Zew index a americkou průmyslovou produkci. Každopádně vzhledem k aktuálnímu prostředí, kde převažuje nervozita nad optimismem, ať už z důvodu dění v Saúdské Arábii v souvislosti s ropou, brexitu, obchodních sporů a nakonec i Fedu, hodnotíme náladu trhů jako nakloněnou směrem k silnější americké měně.
Aktuálně se dolar vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1010 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 98,64 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1002 do 1,1060 EURUSD.*
ČNB by mohla zvýšit sazby
Koruna byla společně s dalšími měnami regionu střední a východní Evropy na začátku týdne pod tlakem, který ji posunul o něco blíže k hranici 25,90 za euro.
Dnes ráno vedle trvajícího tlaku na měny regionu mohl do kurzu vstoupit i komentář šéfa sekce měnové ČNB Petra Krále. Ten uvedl, že „nelze vyloučit, že cyklus utahování domácí měnové politiky si ještě další mírné zvýšení sazeb v nejbližší době vyžádá, pokud vše půjde tak, jak centrální banka předpovídá v základním scénáři své prognózy“. Pro následující rok se pak podle Krále rýsuje pokles sazeb, přičemž půjde zejména o projev „přetrvávající hluboce záporné úrokové sazby v eurozóně“.
Aktuálně se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,87 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,85 až 25,91 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 23,35 až 23,58 USDCZK.*
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Autor: Jan Berka