Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Davide Biocchi: úspěšný italský chameleon

Informujeme

Davide Biocchi považuje v nadsázce sám sebe za tradingového chameleona. „Za osmnáct let jsem viděl trhy měnit se takovým způsobem, že je nutné se aktuální situaci přizpůsobit za všech okolností,“ říká o svých zkušenostech. „Kdo je dobrý v jednom období, musí se znovu vypracovat, aby byl ziskový i nadále. Díky tomu jsem stále úspěšný. V začátcích mého obchodování nebylo na trzích tolik každodenně vyhlašovaných zpráv, fundamentů, hloubka trhu nebyla pět úrovní, ale pouze jedna, nebyly softwary, které by automaticky zadávaly objednávky,“ dodává úspěšný italský trader a lektor. Pokud chcete vědět a vidět, jak obchoduje člověk, který má rekord 853 obchodů za den, přijměte pozvání k našemu rozhovoru.

Je lepší se v tradingu zaměřit na úzkou skupinu trhu, například obchodovat pouze několik měnových párů, několik druhů komodit či akcií nebo je potřeba mít širší záběr?

Zpočátku jsem byl zaměřený na dvě akcie, na kterých jsem zkusil spoustu různých obchodních systémů, abych postupem času zjistil, že pro mě není nejlepší být koncentrovaný na takto malou část trhu, ale je důležité být koncentrovaný na akcii, na kterou je daný den trh zaměřený. Když se dneska budou obchodníci zaměřovat například na akcii společnosti Fiat, budu chtít FIAT také obchodovat. Když bude další den touto akcií UCB, i já se - stejně jako zbytek trhu - soustředím na UCB. Chci být tam, kde je dobrá volatilita a kde jsou peníze.

Jdete tedy s velkými hráči a sledujete volume?

Ano, je to tak. Svůj trading dělím na dva zásadní kroky. První krok: každý den, předtím než začnu obchodovat, se musím dozvědět, na který trh se velcí hráči soustředí. Na daném trhu bude také volume. Před třemi, čtyřmi lety se všichni bavili o zlatu a soustředili se na něj. V současné době na sebe hlavní pozornost strhla ropa. Kdybych dnes obchodoval futures, soustředím se jednoznačně na futures na ropu. To samé v případě akcií. Když je ohlášeno převzetí firmy - kupříkladu jedna banka přebírá druhou, což se na italském trhu dělo před několika dny - spousta obchodníků chce tuto skutečnost zobchodovat.

 

" Už koncem dubna, se s vámi podělím o nové strategie při obchodování. Pěkně na živo a se skutečnými penězi!"

 

 

Druhý krok spatřuji v objemech obchodů v daném dni. Zjišťuji, jestli objemy realizovaných obchodů jsou od velkých hráčů, malých hráčů nebo těch největších. A používám nástroje, které mi určí, na které straně jsou velcí hráči – jestli nakupují nebo prodávají. Vyjdou mi jeden, dva trhy na den a na ty se soustředím.

Co obchodujete v současné době?

Převážně italské akcie a futures, ale když si najdu čas na trading odpoledne, můžu stejně tak obchodovat americké akcie. Na futures obchoduji komodity, indexy nebo měnové páry.

Kolik obchodů zhruba za den realizujete a jak dlouho jste obvykle v trhu?

Mám tři různé způsoby tradingu. Buď mi trh nabídne příležitosti ke skalpování, pak jsem schopný udělat za den někdy i stovky obchodů, které trvají maximálně desítky sekund. Můj osobní rekord je 853 obchodů za den. Pak jsou dny, které jsou vhodné pro intradenní obchodování a tehdy realizuji pět až deset obchodů denně. Když jdu s trendem, některé obchody držím třeba až do konce obchodního dne. Záleží na tom, jak se daný trh vyvíjí. Ale nikdy nedržím pozici přes noc. A pokud se na trhu neděje nic zajímavého, je nízká nebo příliš vysoká volatilita, pak neobchoduji. Mám i další způsoby obchodování, které s tradingem přímo nesouvisí. Jsou to investiční obchody a na ty mám samostatný účet. Tady obchoduji pouze na základě fundamentu.

A velikosti vašich obchodů?

Velikost obchodu je vždycky dána cenou aktiva. Někdy je to 500 akcií, někdy 100 akcií. Mým nejlepším obchodním dnem je 11.srpna 2011 (ukazuje v platformě brokera historii svých obchodů v tento den – pozn. aut.), kdy jsem realizoval několik desítek obchodů a vydělal celkem 8.800 EUR. Právě teď mám otevřené dvě intradenní pozice a jak jste možná zaznamenala, během našeho rozhovoru chvílemi na mobilu trh sleduju a kontroluju jeho vývoj. 

Říká se o vás, že jste schopný zadávat příkazy do obchodů z mobilu, i když zrovna řídíte. To je asi nadsázka od vašich kolegů, že?

Tak to rozhodně. Ale hodně cestuji a tak v letadle nebo ve vlaku průběžně sleduji trhy a zadávám obchody.

Italové jsou vnímáni jako výbušní lidé. Jaká je jejich úspěšnost v tradingu?

Já sám jsem velmi živý člověk, ale když sedím u notebooku a obchoduji, jsem naprosto klidný a soustředěný a snažím se obchodovat tak, abych se necítil pod velkým tlakem. Obecně lidé dlouhodobě tradingem prodělávají a nezáleží na tom, jaké jsou národnosti. Většina lidí se totiž snaží obchodovat s větším objemem peněz, než jsou schopni psychicky unést. Druhý důvod je, že retailoví obchodníci jsou obvykle na špatné straně trhu. Když cena aktiva klesá dolů, snaží se nakupovat a když trh roste, snaží se prodávat.

Je v tom nedostatek kvalitního vzdělání a nedostatek času strávený sledováním trhů?

Nemyslím si, že je v tomto případě zásadním problémem nedostatek vzdělání. Na trzích se podobné situace opakují stále dokola. Ukážu vám sentiment na německém trhu a cenový graf indexu DAX (ukazuje názorný příklad na obou grafech – pozn. aut.). Je jasně vidět, že v ten samý moment, kdy trh rostl, sentiment na prodej vzrůstal a naopak, když šel trh dolů, sentiment na nákup stoupal. Za dnešní den se toto událo čtyřikrát. Retailoví tradeři jsou pokaždé na špatné straně trhu.  Je to psychologická nástraha. Já sám se občas nacházím ve stejné situaci. Psychika převáží nad realitou, kterou bych měl vnímat. Je to věc instinktu, který přichází s léty strávenými na trzích.

Děkuji vám za rozhovor.

Dagmar Krátká

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Přečtěte si další články
Davide Biocchi: úspěšný italský chameleon