Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Co ti Američné s dolarem chtějí? Donald se pustil do intervencí

FX NEWS

Dolar bude silnější a silnější a já koneckonců silný dolar chci. Na Světovém ekonomickém fóru v Davosu to včera prohlásil americký prezident Donald Trump. Den předtím přitom ministr financí Steve Mnuchin prohlásil, že vítá slabý dolar a dolarový index v reakci oslabil o dvě procenta.

Na měnovém páru EURUSD bylo včera rušno. Kromě Trumpa s Mnuchinem kurzem zahýbal i šéf Evropské centrální banky Mario Draghi. Euro se během jeho tiskové konference po rozhodnutí o sazbách dostalo poprvé od prosince 2014 nad úroveň 1,2500 EURUSD, později zisky korigovalo. Dnes ráno je kurz na 1,2454 EURUSD a měl by se držet v intervalu mezi 1,2336 do 1,2499*.

Trump včera televizi CNBC řekl, že dolar bude „za jeho vlády“ posilovat a nedávné poznámky ministra financí Mnuchina byly špatně interpretovány. Dnes Trump vystoupí na ostře sledovaném fóru oficiálně. A bude to na „zlatý hřeb“. Očekává se, že představí svou tezi „America First“.

Davos včera tak trochu zastínil Frankfurt. První zasedání Evropské centrální banky (ECB) v letošním roce překvapení nepřineslo. ECB dle očekávání ponechala sazby na stávajících úrovních. Draghi pak na tiskové konferenci prohlásil, že na základě dosavadních údajů je jen velmi málo pravděpodobné, že by ECB letos zvýšila sazby.

Šéf ECB se také věnoval posílení eura během ledna. To se začalo hýbat koncem minulého roku zejména poté, co rada ECB na prosincovém setkání uvedla, že členové ve „velké míře“ sdílí názor, že by banka mohla opět změnit systém komunikace o záměrech monetární politiky směrem k veřejnosti.

Ve Spojených státech bude dnes zveřejněn růst HDP za loňské 4. čtvrtletí. Více než samotné tempo růstu HDP však bude zajímavá jeho
struktura, uvedla Jana Steckerová z Komerční banky. V 10:00 ráno eurozóna zveřejní peněžní zásobu za prosinec.

Na koruně byl včera klid, k euru se obchodovala v pásmu 25,35 až 25,41 EURCZK. Vůči dolaru dál posílila společně s eurem. Kurz se pomalu přibližuje k psychologické úrovni 20 korun za dolar. Podle Steckerové se na kurzu koruny včera podepsala absence zajímavějších dat z reálné ekonomiky i začátek mediální karantény České národní banky.

Dnes ráno je kurz na 25,36 EURCZK a 20,35 USDCZK. Průměrný nominální kurz EURCZK by dnes měl být v intervalu mezi 25,36 a 25,40, USDCZK pak v intervalu mezi 20,35 a 20,52*.

 

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Autor: Jaroslav Průcha
Zdroj: Roklen24

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Přečtěte si další články
Co ti Američné s dolarem chtějí? Donald se pustil do intervencí