Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Cena bitcoinu překročila hranici 60 tisíc. dolarů!

Kryptoměny, Očima brokerů

V průběhu středy cena bitcoinu překonala psychologickou hranici 60 000 USD. Jedná se o nejvyšší hodnotu od listopadu 2021 a nejznámější kryptoměnu dělí od historických maxim pouhých 14 %. Od začátku roku vzrostla cena Bitcoinu o více než 43 % a ani po loňském 167% nárůstu nevykazuje známky zpomalení. Co však stojí za pokračujícím růstovým trendem?

XTB: Graf BTCUSD 1. 3. 2024

Zdroj: xStation

Fondy obchodované na burze (ETF)

Jedním z faktorů vysvětlujících pokračující růst je schválení spotových ETF americkou Komisí pro cenné papíry. Na tyto ETF se čekalo dlouho, přičemž prvním takovým produktem byl Bitcoin Futures ETF společnosti Grayscale. Ten byl schválen již v roce 2021 a příliv peněz do tohoto fondu byl masivní. Nicméně tento produkt nebyl dokonalý, protože neobsahoval podkladové aktivum Bitcoin, ale pouze jeho derivátové kontrakty. Také nákladový poměr byl vysoký, až kolem 2 % ročně, což je u pasivně spravovaných ETF poměrně vysoká hodnota. Poptávka po spotových ETF tedy neutichala a nakonec Komise pro cenné papíry a burzy schválila na začátku tohoto roku až 11 nových spotových ETF.

Rozhodnutí však přišlo po velmi dlouhé době, a tak řada zájemců čekala na schválení a kumulovala své fondy. Kumulativní čistý příliv peněz do těchto fondů tak k 26. únoru činil až 6 miliard USD, a tak při tak vysoké poptávce po kryptoměně a relativně stabilní nabídce musela cena nutně růst. V současné době se však o schválení těchto produktů v Evropské unii nehovoří, ale podobné produkty lze nalézt i zde. Jedná se o ETN nebo ETP, tedy produkty podobné ETF, ale strukturované jako dluhové cenné papíry obchodované na burze. Evropská legislativa je poněkud odlišná od té americké a neumožňuje, aby se takový cenný papír nazýval jednoduše ETF. Tyto produkty jsou také zahrnuty v nabídce XTB pod tickerem BTCE.DE nebo VBTC.DE a kromě nich zde najdete také fond VT0P.DE, který rovněž sdružuje řadu kryptoměn, například Bitcoin, Ethereum, Solana nebo Cardano. Všechny tyto fondy můžete v XTB nakupovat manuálně, ale také v rámci Investičních plánů, s nimiž můžete nákupy plně automatizovat (obrázek).

XTB: Investiční plán BTC

Zdroj: xStation apka

V současné době se také stále mluví o produktech ETF vázaných na druhou největší kryptoměnu podle tržní kapitalizace, Ethereum, což jen podporuje pozitivní náladu na trhu kryptoměn. Nedávné schválení ETF na Bitcoin ze strany SEC také zvyšuje šance na schválení ETF na další kryptoměny, což rovněž zvyšuje jejich ceny. Sentiment v této oblasti je natolik pozitivní, že hodnota trhu kryptoměn tak opět překročila hranici 2 bilionů dolarů, což se pro představu rovná objemu veškeré hotovosti ve Spojených státech.

Snížení na polovinu

Dalším pozitivním faktorem na trhu s kryptoměnami je blížící se půlení bitcoinu, které nastane 19. dubna a bude znamenat, že odměna za těžbu kryptoměn se sníží na polovinu, z 6,25 BTC za vytěžený blok na 3,125 BTC. Halving je často spojován s novým cenovým cyklem, protože v minulosti právě po této události přišel na trh býčí sentiment a cena vzrostla o stovky procent. Je však otázkou, zda tomu tak bude i tentokrát, protože trh je schopen odhadnout dopad na nabídku předem a ocenit jej již nyní. Ať tak či onak, podobné historické příběhy jen nadále podporují pozitivní náladu na trhu a způsobují další růst cen.

Pokud chcete kryptoměny obchodovat ve formě cenných papírů nebo CFD kontraktů, navštivte:
https://www.xtb.com/cz

PŘEČTĚTE SI RECENZI BROKERA XTB

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Přečtěte si další články
Cena bitcoinu překročila hranici 60 tisíc. dolarů!