Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Čeká nás na trzích silná risk-on vlna?

FX NEWS

Nedávno proběhla na finančním Twitteru debata o tom, zdali poslední opatření Fedu na záchranu vkladatelů krachujících bank splňují kritéria pro to, aby se dala nazývat kvantitativním uvolňováním. Diskutující dospěli k závěru, že nesplňují. Na druhou stranu nemůžeme popřít, že to, co Fed udělal, technicky splňuje podmínky monetárního uvolňování.

Bilance Fedu skokově narostla a půlroční hlemýždí proces jejího smršťování se během několika týdnů téměř úplně zvrátil. Fed nevykupuje extenzivně dluhopisy s dlouhou splatností, ale „pouze“ půjčuje proti jejich zástavě. Výsledkem obou operací je stále „tisk“ rezerv. Tržní ztráty, které jsou banky nuceny realizovat, musí někdo zaplatit. Pokud nechceme, aby to byl vkladatel, zbývá Fed.

Během bezbřehého covidového „tištění“ peněz došlo k tzv. komoditizaci akciového trhu. Valuace se vyšvihly do nesmyslných výšin a akcie byly obchodovány ne na základě svého fundamentu, ale jen jako spekulativní nástroj. Investiční prostředí ovládly pochybné „memy“, z nichž asi jen jeden měl racionální jádro. Byl to „mem“ představující předsedu Powella s příruční tiskárnou, z níž vylétají dolary. Růst úrokových sazeb zasadil tomuto chování citelnou ránu. Tvůrci „memů“ najednou ztratili hlavní téma. Rezervy se přestaly tisknout a naopak díky kvantitativnímu utahování se začaly ztrácet ze systému. Ceny akcií zkorigovaly, všechno bylo na dobré cestě ke stabilizaci. Spekulativní démon pomalu ztrácel sílu a už už to vypadalo, že zahyne bídnou smrtí. Pak však přišel březen, kauza Silicon Valley Bank a tištění rezerv se obnovilo. Démon znovu povstal. Seriózní analytici mají tendenci podceňovat jeho sílu a v tom spočívá jeho nebezpečí.

Je pravděpodobné, že máme před sebou poměrně silnou risk-on vlnu. Chování akciového trhu poslední den prvního kvartálu tomu dává za pravdu. Akciový index S&P500 se vyšvihnul nad hlavní klouzavé průměry a trh Nasdaq se formálně dostal do „bulish“ zóny.  Posiluje česká koruna, která je jednoznačně risk-on investicí. Proti této vlně, na rozdíl od covidové doby, působí reálné makroekonomické ukazatele, které pomalu začínají odrážet vyšší úrokové sazby. Mohou se objevit další problémy ve finančním sektoru. Čeká nás proto velmi aktivní období.

Autor: Dušan Vaškovic
Zdroj: Roklen24

 

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Přečtěte si další články
Čeká nás na trzích silná risk-on vlna?