Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Blýská se na trzích na lepší časy? Tento týden nás čekají dvě důležité makroekonomické události!

FX NEWS, Očima brokerů

Americké trhy znovu s velkou pravděpodobností čekají bouřlivé momenty, a to především kvůli publikaci dvou zásadních dat jejich ekonomiky. Jedná se o zveřejnění americké inflace (úterý 13. 12. ve 14:15) a následně také o zveřejnění rozhodnutí o nastavení míry úrokových sazeb v USA (středa 14. 12. ve 19:45), nebo přesněji, jaké bude jejich zvýšení.

Tato jednání jsou velmi často doprovázena vysokou volatilitou nejen na amerických, ale i světových trzích. Nicméně zveřejnění tento týden může být mnohem důležitější než ty předešlé. Úrokové sazby byly už 4x po sobě zvýšeny o 0,75 %, tento týden ale trhy očekávají, že FED zvedne úrokové sazby pouze o 0,5 %, což naznačovali v poslední době také představitelé FEDu včetně Jeroma Powella. To by znamenalo dlouho očekávaný Fed pivot” tedy zlom, kdy ačkoliv zvyšování sazeb bude stále probíhat, už nebude tak agresivní. Na druhou stranu v případě dalšího zvýšení sazeb o 75 bazických bodů můžeme čekat na trzích poměrně negativní reakci.

Nápovědou mohou být již zmíněná inflační data, která budou publikována den předem a jsou jednou ze základních metrik při rozhodování o úrokových sazbách. Inflace v USA konsistentně klesá už od června – za tu dobu spadla z 9,1 % na 7,7 % a velký pokles zaznamenala především v posledním měsíci (o 0,5 %). Toto snížení bylo ale způsobeno primárně jednou položkou cenou energií. Stále tak ještě není jasné, zda celková inflace opravdu klesá. Jestli tedy v úterý vyjdou nepříznivá čísla, může to mít velký dopad na úrokové sazby následující den.

Pro zájemce, kteří chtějí zůstat v obraze a případně i využít nadcházející volatilitu, bude XTB vysílat na obě události živé komentáře, kterými budou provázet Jiří Tyleček, Štěpán Hájek a Martin Jakubec.

Úterý 13. 12. ve 14:15. Živý komentář US CPI (americké inflace) https://youtu.be/tiHaKRRfKJU.

Středa 14. 12. ve 19:45. Živý komentář FOMC (úrokové sazby): https://youtu.be/Vi9uKZQE7JY.

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Přečtěte si další články
Blýská se na trzích na lepší časy? Tento týden nás čekají dvě důležité makroekonomické události!